لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۰

نماینده سازمان ملل: مذاکرات سوریه مفید بود


استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو
استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه - آرشیو

پنجمين دور مذاکرات نمايندگان دولت و اپوزيسيون سوریه با هدف پایان دادن به جنگ داخلی شش ساله و آغاز روند گذار سیاسی در آن کشور، پس از هشت روز گفت‌وگو در شهر ژنو سوئیس به پايان رسيد.

گرچه استفان دی ميستورا نماینده ويژه سازمان ملل متحد در امور سوريه گفته است در روند مذاکرات پيشرفت قابل ملاحظه‌ای حاصل شده، اما در عین حال تاکید کرده که رسیدن به توافق صلح را نمی‌توان پيش بينی کرد.

به گفته آقای دی ميستورا، به نظر می‌رسد که دو طرف آماده و مشتاق شرکت در دور بعدی مذاکرات باشند، اما تاريخ دقيق آن را بدون مشورت با شورای امنيت و دبيرکل سازمان ملل متحد نمی‌تواند اعلام کند.

نماینده دبیرکل سازمان ملل گفت «گفت‌وگوهای بسيار مفيدی داشتيم، مفيد و عميق، چون هر دو طرف کارشناس هستند و در مورد اکثر مسائل، مانند مسائل حکومتی، گذار سياسی یا قانون اساسی قادر به بررسی عميق هستند.»

وی اضافه کرد که ترجیح می داده تا در مورد انتخابات، اقدامات ضد تروريستی، حکمرانی و اعتمادسازی کمی بيشتر گفت‌وگو شود.

آقای دی ميستورا از ايران، روسيه و ترکيه نیز خواست تلاش‌های بيشتری در جهت حفظ آتش بس به عمل آورند و گفت «در مذاکرات آستانه در يک نامه رسمی از وزیران خارجه روسيه، ترکيه و ايران خواستم نهايت سعی خود را در ايجاد و برقراری يک توافق آتش بس محکم به عمل آورند و سعی کنند اين بار آتش بس گسترده تر و محکم تری برقرار کنند.»

نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در ادامه افزود «از اين رو فکر می‌کنم از طرف همه کسانی که در مذاکرات شرکت داشتند، می‌توانم بگويم که ما بايد اين روند را برای رسيدن به يک راه حل سياسی ادامه دهيم، هر چند اگر فقط در حد يک گفت‌وگوی مفيد باشد.»

همزمان در داخل سوريه، آخرين نفرات گروه‌های مخالفان دولت بشار اسد و خانواده‌های آنها پس از آن که از محله‌های تحت کنترل شورشیان در حمص خارج شدند، در حال خروج از شهر هستند.

حدود ۳۵۰ نفر با ۲۲ دستگاه اتوبوس به شمال سوريه، و اين بار برخلاف جرابلس در مرز ترکيه به ادلب منتقل می‌شوند. اين حرکت هم به عنوان بخشی از توافق مخالفان سوریه با دولت انجام می‌گيرد.

نيروهای مورد حمايت آمريکا و ارتش ایالات متحده نیز در پی آزاد کردن پايگاه هوايی «طبقه» از پیکارجویان داعش موفق شده‌اند پنج مرکز هوايی ديگر در اين منطقه را از کنترل داعش خارج کنند.

گروه داعش از سال ۲۰۱۴ موفق شد پايگاه طبقه را اشغال کند. در آن درگيری دست کم ۱۶۰ سرباز سوری کشته شدند. ارتش سوریه از اين پايگاه برای نگهداری و تعمير ميگ‌های روسی خود استفاده می‌کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG