لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

روسیه، ترکیه و ایران بر سر تشکیل مناطق کاهش تنش در سوریه توافق کردند


ترکیه، ایران و روسیه روز پنجشنبه تفاهم نامه ای را امضا کردند که خواستار انتخاب مناطق چهارگانه کاهش تنش در سوریه می شود. این تازه ترین تلاش برای کاهش خشونت ها در سوریه است.

تفاهم نامه اخیر می گوید که نیروی هوایی بشار اسد پروازها بر فراز مناطق چهارگانه فوق در شمال، مرکز و جنوب سوریه متوقف می شود.

شبکه خبری ای.بی.سی آمریکا می گوید همزمان با امضای تفاهم نامه در مذاکرات آتش بس سوریه در آستانه، برخی اعضای هیات های اپوزیسیون سوریه مذاکرات پایتخت قزاقستان را ترک کردند.

آنان به حضور و نقش ایران در کنفرانس معترض بوده و تهران را به مشارکت در کشته شدن ۴۰۰ هزار و آوارگی نیمی از جمعیت کشورشان متهم کردند.

ترک کنفرانس صلح سوریه از سوی نمایندگان اپوزیسیون مخالف دولت سوریه و اظهارات آنان موانع زیادی در راه رسیدن به تفاهم ایجاد کرد.

دولت سوریه گفته است که هرچند از تفاهم نامه اطاعت می کند، اما به مبارزه با «تروریسم» ادامه می دهد. بشار اسد از گروه های مسلح شورشی که علیه حاکمیت دمشق و همچنین داعش می جنگند به عنوان تروریست یاد می کند.

توافق آتش بس قبلی میان روسیه، ایران و ترکیه در ۳۰ دسامبر گذشته برای چند هفته به کاهش خشونت کمک کرد اما در نهایت شکست خورد.

روسای جمهوری ترکیه و روسیه و همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اخیرا از ایده تشکیل مناطق کاهش تنش در سوریه حمایت کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG