لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۶

بشار اسد برای گفتگو با آمریکا اعلام آمادگی کرد


بشار اسد رئیس جمهوری سوریه
بشار اسد رئیس جمهوری سوریه

رئیس جمهوری سوریه روز جمعه اتهام‌های اخیر مطرح شده علیه دولتش مبنی بر استفاده نیروهای ارتش از بمب‌های بشکه‌ای حاوی گاز سمی کلر در نواحی تحت کنترل گروه‌های مخالف دمشق را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بشار اسد در مصاحبه با شبکه خبری سی.بی.اس همچنین گفت برای گشودن باب گفت‌و‌گو با ایالات متحده آمریکا آماده است، اما باید بر اساس احترام متقابل باشد.

منابع اوپوزیسیون و فعالان سوریه گفته‌اند هلیکوپترهای دولت اسد در روز شازدهم ماه مارس (۲۵ اسفند ۱۳۹۳) بمب‌های حاوی گاز سمی کلر روی شهر سارمین در استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه فرو ریختند و در نتیجه آن شش نفر کشته شدند.

بشار اسد این اتهام را رد کرد و آن را بخشی از «تبلیغات بدخواهانه» علیه سوریه خواند و گفت «شورشیان در پشت حمله با گاز کلر قرار داشتند.»

وی در ادامه گفتگو با شبکه سی.بی.اس، به بیانیه اخیر جان کری وزیر خارجه آمریکا، که اظهار داشت واشنگتن برای مهار جنگ داخلی سوریه سرانجام باید با دمشق وارد مذاکره شود، اشاره کرد و گفت « بطور اصولی هر گفت و شنودی کاری مثبت است، و ما برای مذاکره با هر کسی، از جمله آمریکا، آماده هستیم.»

به گزارش آسوشتیدپرس اسد در مصاحبه جداگانه‌ای با خبرنگاران روسی، از پیشنهاد روسیه برای ترتیب دادن مذاکرات بین نمایندگان دولت اسد و مخالفان آن در مسکو استقبال کرد.

روز جمعه همچنین حملات گروه‌های اپوزوسیون به شهر ادلب، که در کنترل نیروهای دولتی است، ادامه یافت و به گزارش گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، مخالفان مناطقی را نیز در اطراف آن به تصرف خود در آوردند. این گروه ناظر همچنین گفت ۱۴ نفر از مخالفان اسد و نیز شش سرباز دولتی در این درگیری‌ها کشته شدند.

تلویزیون دولتی سوریه نیز اعلام کرد نیروی هوایی به حملات سنگینی در این منطقه دست زده است و تعدادی از افرادی که «تروریست» خواند، کشته شدند. این گزارش همچنین افزود «هزاران تروریست از ترکیه برای حمله به ادلب و اطراف آن وارد کشور شده‌اند.»

شورشیان مخالف بشار اسد و همچنین اعضای جبهه نصرت، شاخه القاعده در سوریه، بخش‌های بزرگی از استان ادلب را در کنترل دارند و در گذشته بارها سعی کرده‌اند مرکز آن را نیز به تصرف خود در آورند.

XS
SM
MD
LG