لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۵

وزارت خارجه آمریکا: منظور جان کری گفتگوی مستقیم با اسد نبود


Münih yakınlarında Warngau'da geleneksel Leonhardi Haccı 
Münih yakınlarında Warngau'da geleneksel Leonhardi Haccı 

وزارت خارجه ایالات متحده در مورد اظهارات اخیر جان کری در مورد گفتگو با بشار اسد رئیس دولت حاکم بر سوریه به منظور پایان دادن به درگیری‌های خونین چهار ساله در آن کشور توضیحاتی داد.

به گزارش شبکه خبری سی.ان.ان، جان کری وزیر خارجه آمریکا در گفتگویی که روز یکشنبه از شبکه سی.بی.اس پخش شد، گفت ایالات متحده باید از طریق مذاکره با بشار اسد، او را از قدرت برکنار کند و به جنگ داخلی سوریه پایان دهد و جایگزینی برای او پیدا شود. آقای کری خواستار افزایش فشار بر بشار اسد شده بود.

ماری هارف معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پس از توجهات زیادی که به سخنان آقای کری شد، ساعاتی پس از اظهارات آقای کری در بیانیه‌ای گفت، سیاست ایالات متحده در قبال سوریه «تغییر نکرده» است و مقامات دولت آمریکا بارها گفته‌اند که تنها راه پایان دادن به زجر مردم سوریه، راه حلی سیاسی است.

او همچنین در توضیح درمورد اظهارات اخیر جان کری، گفت منظور وزیر خارجه آمریکا مذاکره مستقیم با بشار اسد نبوده است و تاکید کرد اسد هرگز به طور مستقیم در گفتگوها دخالت نخواهد داشت.

خانم هارف در ادامه افزود، آقای کری گفته است، ضرورتا، همیشه این نیاز وجود خواهد داشت که نمایندگانی از رژیم بشار اسد بخشی از این روند باشند، و هرگز قرار نبوده و قرار نیست که اسد خود مذاکره کند.

در همین حال به گزارش خبرگزاری رویترز، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه روز دوشنبه در سخنانی که از تلویزیون سوریه پخش شد، اظهارات وزیر خارجه آمریکا را رد کرد و گفت از این سخنان زیاد شنیده و منتظر اقدام عملی در این راستا است.

XS
SM
MD
LG