لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۴

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه از جذب ۴۰۰ کودک در سه ماه توسط داعش خبر داد


گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه می گوید گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در سه ماه گذشته دست کم ۴۰۰ کودک و نوجوان را در سوریه به خدمت گرفته و آنها را که «بچه های خلیفه» نامیده می شوند، تحت آموزش نظامی و تلقین عقیدتی قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از مدیر این گروه ناظر، کودکان که همه زیر ۱۸ سال دارند، در نزدیکی مدارس، مساجد و اماکن عمومی که در آنجا داعش مردم محلی را می کشد و بی رحمانه مجازات می کند، به کار گرفته می شوند.

یکی از چنین جوانانی در ویدئویی که نشان می داد با شلیک گلوله یک عرب اسرائیلی متهم به جاسوسی را می کشد، ظاهر شده بود.

رامی عبدالرحمان مدیر گروه ناظر، با بیان این که داعش به این دلیل از کودکان استفاده می کند که شستشوی مغزی آنها آسان است، افزود داعش کودکان را به آنچه می خواهد تبدیل می کند، از رفتن به مدارس عادی باز می دارد و به مکتب های خودش می فرستد.

او گفت گروه ممکن است به این دلیل به کودکان متوسل شده که جلب بزرگسالان را دشوار می بیند. به گفته او از آغاز سال جاری فقط ۱۲۰ نفر به آن گروه پیوسته اند.

در گزارش رویترز همچنین گفته می شود داعش والدین را ترغیب کرده است فرزندان خود را به اردوگاه های آموزشی بفرستند، یا آنها را بدون رضایت پدران و مادران به خدمت گرفته و اغلب با پول فریب می دهد.

به گفته این گروه فعال حقوق بشری، کودکان در اردوگاه ها، تیراندازی، جنگ و همچنین رانندگی می آمورند. گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی، کودکان را به عنوان خبرچین و نیز محافظ برای ستاد خود استخدام می کند.

XS
SM
MD
LG