لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۱

مقام سازمان ملل متحد: بحران سوریه هر روز وخیم‌تر می‌شود


مقام سازمان ملل متحد: بحران سوریه هر روز وخیم‌تر می‌شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

سازمان ملل متحد می گوید بحران سوریه هر روز وخیم‌تر و نیاز جنگ‌زدگان به کمک‌های انسان‌دوستانه بیشتر می‌شود، اما موانعی که دولت سوریه ایجاد کرده و کمبود بودجه چالش‌هایی هستند که در برابر این سازمان قرار دارند.

والری آموس رئیس دفتر امور انسان‌دوستانه سازمان ملل، روز پنجشنبه در شورای امنیت سازمان ملل گفت شمار شهروندان سوری که با گرسنگی، کم آبی، و فقدان مراقبت‌های بهداشتی روبرو هستند به دوبرابر برآورد قبلی یعنی به رقم ۴۴۰ هزار نفر رسیده است.

خانم آموس گفت «در حالی که نیازهای [جنگ‌زدگان] هر روز بیش‌تر می‌شود، و امدادگران باید با سرعت بیش‌تری به رفع این نیازها اقدام کنند، دولت سوریه همچنان مقرراتی وضع می کند که عملی و قابل اجرا نیستند و تلاش‌های ما را کند می‌کند. امسال، تا هم اکنون، سازمان ملل ۳۳ محل را برای تحویل کمک‎‌های انسان‌دوستانه پیشنهاد کرده؛ اما دولت تنها با ۳ محل موافقت کرده است.»

وی همچنین از شورای امنیت خواست برای دولت بشار اسد روشن سازد که هنوز ده‌ها هزار نفر منتظر دریافت کمک‌های انسان‌دوستانه حیاتی هستند، اما از دسترسی به آنها محروم مانده اند. خانم آموس در ادامه خواستار کمک شورای امنیت برای فراهم آوردن امکانات امدادرسانی شد.

رئیس دفتر امور انسان‌دوستانه سازمان ملل تاکید کرد «ناتوانی شورای امنیت و کشورهایی که بر طرف‌های درگیری در سوریه نفوذ دارند، از پایان دادن به جنگ از راه سیاسی به معنای آن است که میلیون‌ها جنگ‌زده سوری هنوز و همچنان به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز خواهند داشت.»

سازمان ملل هرماه به میلیون‌ها نفر کمکهای انسان‌دوستانه می‌رساند، و این کار را با عبور از مرزها انجام می‌دهد، اما جمع‌آوری وجوهی که کشورها وعده پرداخت آن را داده اند، به نوبه خود چالشی است که این سازمان با آن دست به گریبان است.

XS
SM
MD
LG