لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

بشار اسد خواستار تشکیل جبهه متحد با عراق در نبرد با «تروریسم» شد


رئیس جمهوری سوریه خواهان تشکیل جبهه‌ای واحد با عراق برای نبرد با «تروریسم» شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بشار اسد پیشنهاد خود را روز سه شنبه در جریان دیدار با وزیر امور خارجه عراق در دمشق مطرح کرد و گفت «رایزنی و هماهنگی بین دمشق و بغداد، موفقیت مردم و نیروهای مسلح دو کشور را در برابر تروریسم تقویت می کند.»

این در حالی است که نیروهای مسلح عراق شریک زمینی عمده‌ای برای ائتلاف بین المللی در حملات هوایی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق هستند. اما آمریکا و متحدان غربی آن همکاری مستقم با اسد را در جنگ علیه پیکارجویان افراطی داعش، بدلیل اقدامات او در جریان جنگ داخلی سوریه رد کرده‌اند.

رویترز همچنین به نقل از ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق نوشت که سوریه «نیرومندتر از بحران بیرون خواهد آمد و مناسبات استراتژیک بین دو کشور متحول خواهد شد.»

تلویزیون دولتی سوریه نیز در گزارشی گفت ولید المعلم وزیر امور خارجه دولت بشار اسد نیز با همتای عراقی خود ملاقات کرده و گفتگوهای آنها بر «نبرد با تروریسم و خطرات مشترکی که در برابر دو کشور قرار دارد» متمرکز بود.

آقای المعلم همچنین در نشست خبری مشترکی با آقای الجعفری در فرودگاه دمشق، گفت رهبران عراق از هیچ تلاشی برای شکستن حلقه محاصره سوریه فروگذار نخواهند کرد.

دیدار وزیر خارجه عراق از دمشق در پیش از نشست روز شنبه اتحادیه عرب در مصر صورت می‌گیرد. عضویت سوریه در این اتحادیه در سال ۲۰۱۱ میلادی به حال تعلیق در آمد.

XS
SM
MD
LG