لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

ارتش سوریه شهر قریتین را از داعش بازپس گرفت


نیروهای ارتش درباره عملیات بازپس گیری قریتین به روزنامه نگاران توضیح می دهند
نیروهای ارتش درباره عملیات بازپس گیری قریتین به روزنامه نگاران توضیح می دهند

یک هفته پس از بازپس گیری شهر باستانی پالمیرا از داعش، سربازان ارتش سوریه و متحدانش روز یکشنبه شهر دیگری را در مرکز این کشور، نزدیک پالمیرا، از داعش گرفتند.

پیشروی ارتش سوریه به شهر قریتین با حمایت هوایی نیروهای روسی صورت گرفت. یک گروه ناظر بر جنگ داخلی سوریه گفت نیروهای دولتی اکنون کنترل بر اغلب مناطق شهر را در دست دارند و ۱۵ عضو داعش به قسمت شرقی شهر فرار کرده اند.

پیشتر در هفته گذشته نیروهای سوری شهر پالمیرا را از دست داعش خارج ساختند. بازپس گیری قریتین داعش را از مقر عمده آن در مرکز سوریه خارج کرده است. حالا نیروهای دولتی می توانند از این شهر برای انجام حملات و عملیات علیه مناطق تحت کنترل داعش در مرز عراق در آینده استفاده کنند.

قریتین سابقا محل سکونت جمعیت بزرگی از شهروندان مسیحی سوریه بود. فعالان سوری می گویند تابستان گذشته جمعیتی حدود ۴۰ هزار نفر متشکل از مسلمانان سنی و مسیحیان و همچنین هزاران نفر از آوارگان داخلی که از شهر مجاور حمص فرار کرده بودند در قریتین ساکن بودند. بسیاری از مسیحیان قریتین به دنبال حملات داعش این شهر را ترک کردند.

داعش ده ها تن از اهالی این شهر را اسیر کرده که شماری از آنان آزاد شدند. این گروه ساکنین غیرمسلمان قریتین را مجبور به پرداخت مالیات کرده بود.

داعش پس از ویران کردن برخی از میراث باستانی پالمیرا، صومعه سنت الیان در نزدیکی قریتین را نیز با خاک یکسان کرد.

جمعیت سوریه قبل از جنگ ۲۳ میلیون نفر بود و مسیحیان ده درصد از جمعیت آن را تشکیل می دادند.

ارتش سوریه گفته است که سربازان امنیت و ثبات را در قریتین و مزارع اطراف آن حاکم ساخته اند. در بیانیه ارتش سوریه که در تلویزیون دولتی قرائت شد آمده است خطوط لوله نفت و گاز در این منطقه احیا می شود و راه های ارتباطی داعش میان منطقه قلمون و صحرای شرقی مسدود خواهد شد.

پیشتر در روز یکشنبه گروه ناظر بر وضعیت سوریه مستقر در لندن گفت درگیری های روز شنبه در شمال سوریه ۱۲ نیروی عضو حزب الله لبنان را کشت. حزب الله در جنگ داخلی سوریه در کنار نیروهای دولتی این کشور علیه شورشیان مبارزه می کند.

XS
SM
MD
LG