لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

فرانسه حملات هوایی دولت بشار اسد در حومه دمشق را محکوم کرد


گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه می گوید در حملات هوایی روز پنجشنبه در دیر العصافیر در حومه دمشق، ۳۳ نفر کشته شدند
گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه می گوید در حملات هوایی روز پنجشنبه در دیر العصافیر در حومه دمشق، ۳۳ نفر کشته شدند

وزارت خارجه فرانسه روز جمعه گفت حملات هوایی اخیر دولت بشار اسد در حومه دمشق با هدف به وحشت انداختن مردم و اشکال تراشی در تلاش های بین المللی برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران در سوریه صورت گرفته است.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه پیشتر گفته بود که در اثر حملات هوایی روز پنجشنبه ارتش سوریه در منطقه دیر العصافیر در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی پایتخت، ۳۳ نفر جان باختند که بیشتر آنها زنان و کودکان بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رومن نادال سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با بیان این که پاریس حملات روز گذشته را محکوم می کند، گفت این "حمله، که آگاهانه غیرنظامیان را هدف گرفت، نشان دهنده ادامه نقض آتش بس توسط رژیم است."

این حملات به رغم توقف ترک مخاصمه ماه گذشته بین دولت و مخالفان سوریه صورت گرفته است؛ توافقی که نبرد علیه گروه های افراطی داعش و جبهه النصرت، گروه وابسته به القاعده، را شامل نمی شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز حملات هوایی اخیر دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه علیه غیرنظامیان را به شدت محکوم کرد. این در حالی است به دنبال توافق آمریکا و روسیه برای اجرای توافق ترک مخاصمه، امیدها برای نتیجه دادن مذاکرات صلح سوریه افزایش یافته است.

مسکو روز جمعه ابراز امیدواری کرد که نمایندگان دولت سوریه در گفت و گوهای صلح با اپوزیسیون انعطاف نشان دهد.

به گزارش رویترز، سخنگوی کاخ کرملین به خبرنگاران گفت "امیدوار هستیم مشارکت هیئت دمشق در شیوه ای سازنده ادامه پیدا کند و انعطاف پذیری لازم نشان داده شود."

او یادآور شد که برای یافتن یک راه حل واقعی و پایدار برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه، "مذاکرات باید فراگیر باشد و کردها را نیز در بر گیرد، تا سوری ها بتوانند در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند."

گفت‌وگوهای صلح بین نمایندگان دولت و مخالفان سوریه قرار است ماه آینده میلادی در شهر ژنو سوئیس با میانجیگری نماینده ویژه سازمان ملل متحد از سر گرفته شود.

جنگ داخلی سوریه که به تازگی وارد ششمین سال خود شده است، تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار قربانی گرفته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است. با این حال تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن تاکنون نتیجه‌ بخش نبوده است.

XS
SM
MD
LG