لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۰

ده ها تن از نیروهای دولتی سوریه در درگیری های جنوب حلب با جبهه النصره کشته شدند


در حالی که به رغم توافق موقتی آتش بس در سوریه ، جنگ بین نیروهای دولتی و مخالفان در این کشور ادامه دارد ، پیکارجویان وابسته به القاعده به تهاجم نظامی در نزدیکی شهر حلب دست زده اند.

دستکم ۲۵ تن از نیروهای وفادار به بشار اسد در درگیری های جنوب شهر حلب کشته شدند. پیکارجویان جبهه النصره ، وابسته به القاعده به همراه گروه شبه نظامی دیگری روستایی که مشرف به جاده اصلی حلب به دمشق است ، تصرف کردند.

تلویزیون دولتی سوریه با پخش تصاویری در روز شنبه درگیری شدید در این منطقه را تایید کرد.

به گفته دیده بان حقوق بشر سوریه جنگ در این منطقه روز شنبه ادامه داشت. تهاجم النصره و شبه نظامیان پس از هفته ها حملات هوایی روسیه به مواضع تحت کنترل مخالفان صورت می گیرد که برخلاف توافق ترک مخاصمه است که از بیش از یک ماه قبل از روز ۲۷ فوریه به اجرا گذاشته شد.
جبهه النصره و داعش خارج از توافق ترک مخاصمه هستند که برای اولین بار در جنگ داخلی پنج ساله در سوریه به اجرا گذشته شد.
فرانسه که اولین کشور غربی است که دولت سوریه را مستقیماً متهم به نقض توافق ترک مخاصمه کرده است ، می گوید ، حملات هوایی هفته اخیر برای به وحشت انداختن مردم و تضعیف تلاش بین المللی در یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه صورت گرفته است. بریتانیا نیز طی گزارشی به تخلفات دولت سوریه از زمان اجرایی شدن توافق ترک مخاصمه اشاره کرده است. دولت سوریه می گوید ، حملات هوایی تنها داعش و جبهه النصره را هدف قرار می دهند.

گروهی مشترک از روسیه و آمریکا که در ژنو مستقر است ، نظارت بر اجرای توافق و گزارش تخلفات آن را به عهده دارد . جان کری و سرگئی لاورف وزرای خارجه آمریکا و روسیه ، روز جمعه ، در باره تداوم ترک مخاصمه گفتگو کردند.

دیپلمات ها نگرانند نقض توافق آتش بس و کندی ارسال کمک های انساندوستانه به مناطق محاصره شده و دور از دسترس ، ممکن است ، مانع از آن شود که مخالفان معتدل بشار اسد به گفتگوهای صلح سوریه که قرار است از هفته دیگر در ژنو آغاز شود باز گردند.

در همین حال ، مقام های سوریه می گویند ، گور دست جمعی در پالمیرا کشف کرده اند که دستکم ۴۰ جسد از جمله چندین زن و سه کودک در آن دفن شده است. ارتش سوریه هفته گذشته پالیمرا را که سال گذشته داعش تصرف کرده بود ، آزاد ساخت.

XS
SM
MD
LG