لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

آمریکا نیروهایش در سوریه را افزایش می دهد


منابع نزديک به دولت آمريکا به خبرگزاری رويترز گفته اند، دولت آمريکا در حال بررسی افزايش حجم نيروهای عملياتی ويژه خود در سوريه است.

گفته می شود ايالات متحده به دنبال موفقيت های اخير عليه داعش در سوريه و عراق در حال بررسی اعزام نيروی نظامی بيشتر به سوريه است.

خبرگزاری رویترز به نقل از يک سخنگوی کاخ سفيد بدون ذکر نام او گفت شمار نيروهای ويژه مستقر در سوريه به چند برابر تعداد فعلی افزايش خواهد يافت.
ايالات متحده در حال حاضر حدود ۵۰ نيروی نظامی در سوريه دارد که مسئوليت آنها تنها به تأمين مشاوره های نظامی محدود می شود و در خارج از خطوط مقدم جبهه های جنگ مستقر هستند. اين طرح بخشی از گزينه های نظامی ای است که آقای اوباما در حال ارزيابی و تدارک انجام آنها برای گسترش نقش نظامی آمريکا در سوريه است، و حکايت از اعتماد به نفس بيشتر نيروهای محلی دارد که با حمايت آمريکا توانسته بسياری از مناطق تحت کنترل اسلام گرايان افراطی را آزاد کنند.

در حال حاضر شهر های عمده ای چون موصل در عراق و رقه در سوريه در کنترل داعش است و این گروه مسئوليت اکثر حملات تروریستی نظير آنچه در پاريس و بروکسل رخ داد را نیز برعهده گرفته است.
اما شواهد روز افزون زيادی نشان می دهد که قدرت داعش در عراق و سوريه رو به زوال است و مقام های آمريکايی می گويند داعش به تدريج در حال از دست دادن بسياری از مواضع خود در سوريه است. همانطور که شهر استراتژيک پالميرا با پشتيبانی های هوايی روسيه روز جمعه، سرانجام از دست نيروهای افراطی آزاد شد.

دو ماه پيش، شمار زيادی از نيروهای مسلح محلی برای جنگ با داعش اعلام آمادگی کردند.
مقام های آمريکايی می گويد، نيروهايی که قرار است در آينده ای نه چندان دور به سوريه اعزام شوند، به احتمال زياد داوطلبان و افراد قبايل عرب را از لحاظ نظامی برای جنگ با داعش و ساير تشکل های افراطی فعال ددر سوريه آماده خواهند کرد.

ايالات متحده در سالهای اخیر مهمات و تجهيزات جنگی در اختيار مجموعه ای از ائتلاف های نظامی درون سوريه که اغلب تحت رهبری نيروهای کرد عليه داعش می جنگند، قرار داده است.

همزمان با اين کمک های نظامی، وزيران خارجه آمريکا و روسيه نيز روز جمعه برای يافتن راههای چگونگی تقويت و ادامۀ توافق آتش بس در سوريه، با يکديگر مکالمۀ تلفنی داشته اند.
و در سايۀ اين آتش بس سوريه اکنون شاهد رشد و گسترش واکنش های سياسی مردم و فعالان طرفدار دموکراسی ست. هفته پيش هزاران نفر از مردم سوريه با راهپيمايی و تظاهرات در اکثر شهر های سوريه خواستار برکناری بشار اسد از قدرت و ريشه کن شدن کليه نيروهای افراطی از سراسر سوريه شدند.

XS
SM
MD
LG