لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

رویترز: آتش‌بس برای خروج مخالفان اسد از حلب از سر گرفته می شود


یک تانک ارتش سوریه در مقابل دیواری که روی آن نوشته شده، حلب پایتخت فرهنگ است.
یک تانک ارتش سوریه در مقابل دیواری که روی آن نوشته شده، حلب پایتخت فرهنگ است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش داد که توافق برای خروج مخالفان بشار اسد در شرق حلب که از صبح چهارشنبه متوقف شده بود، بار دیگر احیا شده است و در بامداد پنجشنبه این نقل و انتقال صورت خواهد گرفت.

رویترز چهارشنبه شب ۲۴ آذر به نقل از مخالفان اسد گزارش داد که براساس توافق صورت گرفته، مخالفان اسد از شرق حلب به همراه خانواده های شان خارج می شوند و در مقابل ساکنان دو شهرک فوعه و کفریا که در محاصره نیروهای مخالف اسد در ادلب قرار دارد نیز اجازه تخلیه شهر را یافته اند. این دو شهرک شیعه نشین هستند و چندماهی است که تحت محاصره نیروهای اسد قرار دارند.

به نوشته رویترز، از ساعت شش صبح به وقت محلی قرار است تخلیه شرق حلب از سوی نیروهای مخالف اسد آغاز شود.

احیای آتش بس در حالی صورت گرفته که از سه شنبه قرار بود با آتش‌بس، غیرنظامیان و مخالفان اسد از شرق شهر حلب خارج شوند، اما با از سر گیری بمباران و گلوله باران در این شهر از چهارشنبه صبح، آتش بس توافق شده بین مخالفان مسلح و ارتش سوریه عملا شکسته شد. نیویورک تایمز در گزارشی نوشت، «یکی از مشاوران حقوقی مخالفان مسلح، ایران را متهم کرد که با تحمیل شرایط جدید، آتش‌بس را که مسکو و آنکارا میانجی آن بودند، عقیم کرد.»

شبکه ای بی سی نیز از قول یکی از فرماندهان مخالفان مسلح در شرق شهر حلب گزارش داد سر سختی و لجاجت ایران بزرگترین مانع دسترسی به توافق آشت بس است.

از سوی دیگر، وزیر خارجه ترکیه هم گفت، «روسیه و ایران و سایر متحدان دمشق نیز در شکستن آتش بس مقصرند.»
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سه شنبه شب بعد از مذاکرات مقام های روسیه و ترکیه، مخالفان مسلح توافق کرده بودند که به همراه "ده ها هزار غیر نظامی" همراه آنان از کریدور های تعیین شده توسط ارتش سوریه عبور کنند، اما این کار متوقف شد.

ده روز پیش، جان کری و گروهی از دیپلمات‌هایی اروپایی و عرب در پاریس پایتخت فرانسه با رهبران اپوزوسیون سوریه نشستی داشتند که حاضران در آن خواستار برقراری آتش بس و برنامه ریزی برای دوران پس از توقف درگیری‌ها در حلب شدند.

براساس این توافق آتش بس، به مخالفان مسلح اجازه داده شده بود که با اسلحه سبک شان، مسیر و مقصد شان را هم خودشان تعیین کنند اما به نوشته رویترز، این بمباران ها صبح روز چهارشنبه آغاز شد و بعد از ظهر نیز ادامه یافت.

روسیه مدعی شد که آغاز تیراندازی ها توسط مخالفان اسد بود اما وزیر خارجه ترکیه در واکنش گفت دولت سوریه و متحدان آن مسئول نقض این آتش بس هستند. وی صراحتا از ایران، روسیه و آنچه «ایادی رژیم سوریه» نامید، نام برد.

رویترز نیز در این باره نوشت، ایران خواستار تخلیه زخمی های شیعه در دو روستای فوعه و کفریا در ازای اجازه عبور نظامیان مخالف اسد از شرق حلب شده است.

XS
SM
MD
LG