لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۲

رئیس جمهوری سوریه می گوید پیروزی در حلب در دسترس است


در آستانه پیروزی در برابر شورشیان در حلب، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه می‌گوید جنگ تا زمانی که درگیری‌های پنج ساله به پایان برسد، ادامه خواهد داشت.

اسد این اظهارات را در مصاحبه‌ای که روز پنجشنبه در روزنامه دولتی «الوطن» منتشر شد بیان کرد؛ یک روز پس از آن که ارتش سوریه – که مورد حمایت روسیه است – کنترل سه چهارم شهر قدیمی حلب را که از سال ۲۰۱۲ در دست شورشیان بود، در دست گرفتند.

اسد گفت پیروزی در حلب به معنای پایان جنگ نخواهد بود، اما نشانه قدم بزرگی به سوی پایان آن خواهد بود. رئیس جمهوری سوریه همچنین فکر آتش بس در حلب را، تا زمانی که شورشیان در آن شهر باقی بمانند، رد کرد.

مخالفان اسد پیشنهاد یک آتش بس پنج روزه در حلب را با اهداف انسان دوستانه برای انتقال غیرنظامیان به خارج از شهر مطرح کرده اند و وعده داده اند هر زمان این اتفاق رخ داد، در مورد آینده حلب مذاکره کنند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ روز پنجشنبه اعلام کرد که حدود ۱۵۰ هزار نفر را که نیازمند خدمات فوری پزشکی و درمانی بودند، از بیمارستانی در شهر قدیمی حلب منتقل کرده‌اند.

به گفته ماریان گاسر سخنگوی این کمیته «بسیاری از این افراد قادر به حرکت نیستند و نیاز به توجه و مراقبت های ویژه دارند.»

با وجود افزایش شمار آوارگانی که در دو هفته گذشته بخش شرقی حلب را ترک کرده و به بخش غربی که تحت کنترل دولت است رفته‌اند، گمان می‌رود ده ها هزار غیرنظامی در آن منطقه همچنان گیر افتاده باشند.

ناظران هفته گذشته برآورد کردند که ۱۸ هزار غیرنظامی هفته گذشته از شرق حلب به بخش غربی رفته اند و بیش از ۹ هزار نفر هم وارد منطقه تحت کنترل کردها شده اند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا قرار است روز پنجشنبه دور دیگری از مذاکرات خود را با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در شهر هامبورگ آلمان برگزار کند. این دو روز گذشته نیز گفت‌وگو کردند که نتیجه مشخصی در بر نداشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه نوشت که مسکو و واشنگتن به توافق بر سر اجرای آتش بس در شهر حلب نزدیک شده اند.

ایالات متحده، همراه با کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و بریتانیا، روز چهارشنبه خواستار برقراری آتش بس فوری در حلب شدند و کارشکنی روسیه در ارسال کمک های بشردوستانه به غیرنظامیان گرفتار شده در آن شهر را محکوم کردند.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه، که تحولات مربوط به جنگ داخلی سوریه را پیگیری و گزارش می کند، می گوید ۳۶۹ غیرنظامی – از جمله ۴۵ کودک – در جریان حملات در بخش شرقی کشته شده اند.

بنا بر اعلام این گروه، ۹۲ نفر دیگر هم – از جمله ۳۴ کودک – در اثر بمباران بخش غربی حلب توسط شورشیان مخالفت دولت بشار اسد جان خود را از دست داده اند.

استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد هفته گذشته گفت بدون در اختیار داشتن راه حلی که از دل مذاکره بیرون آمده باشد، انتظار می رود که شهر حلب تا پایان ماه دسامبر سقوط کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG