لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

تصرف کامل بخش شرقی حلب توسط ارتش سوریه؛ نگرانی سازمان ملل نسبت به تلفات انسانی


در حالیکه رسانه دولتی سوریه از کنترل تقریبا کامل بخش شرقی حلب توسط ارتش این کشور خبر داده، سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل نسبت به تلفات انسانی و آوارگی ساکنان این شهر ابراز نگرانی کرده است.

همزمان با تلاش نیروهای نظامی سوریه حملات هوایی روسیه برای خارج کردن شورشیان از آخرین مواضعشان در شرق حلب، تلویزیون دولتی سوریه روز سه شنبه ۲۳ آذر خرابی‌های عظیم محله بوستان القصر در شرق این شهر را نشان داد و اعلام کرد که ارتش ۹۹ درصد مواضع شورشیان در حلب را در کنترل خود گرفته است و به چهار سال کنترل آنها بر این قسمت از حلب خاتمه داده است.

در اختیار گرفتن کنترل کامل حلب که از سال ۲۰۱۲ به دو بخش تحت کنترل دولت و بخش تحت کنترل شورشیان تقسیم شده بود، بزرگترین پیروزی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در جنگ داخلی این کشور به شمار می‌آید.

در همین حال، روبرت کولویل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه از کشته شدن ۸۲ غیرنظامی در شرق حلب خبر داد.

صلیب سرخ جهانی نیز از طرف‌های درگیر در جنگ حلب خواست برای حفظ جان غیرنظامیان، که هیچ منطقه امنی برایشان وجود ندارد، تلاش کنند.

یان اگلند مشاور فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز در توییتر خود نوشت، روسیه و سوریه هر دو به طور مساوی در برابر اعمال تخریبی و نادرستی که نیروهای دولتی در حلب انجام بدهند مسئول خواهند بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG