لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۳

در حملات هوایی در سوریه ۴۴ تن کشته شدند


روز شنبه در جریان یک سلسله حمله هوایی نیروهای دولت سوریه به نواحی زیر کنترل شورشیان در شمال کشور، دست کم ۴۴ تن کشته شدند. در همین حال شورشیان مرتبط با القاعده یکی از میدان های نفتی در شرق کشور را تصرف کردند.

گزارش اسوشیتدپرس به نقل از مدیر گروه نظارت بر حقوق بشر در سوریه حاکی از آن است که حمله به شهر الباب در نزدیکی حلب یکی از سه مورد مرگبارترین حمله هایی است که در سوریه صورت گرفته است. در این حمله ۲۲ تن کشته شدند.

جت های جنگنده همچنین نواحی حلب را که شورشیان درتصرف دارند بمباران کردند. هوایپماها هدف خود را در محله حلوانیه به خطا گرفتند و بمب ها را بر یک بازار تره بار ریختند که براثر آن ۱۵ تن کشته شدند. به گفته این گروه، ۷تن نیز در حمله به ناحیه کرم البیک کشته شده اند.

دراین میان، شورشیان جبهه النصره وابسته به القاعده، روز شنبه در پی نبردی شبانه سربازان دولتی را از میدان نفتی العمر بیرون راندند.

هنوز روشن نیست که این میدان فعال است یانه. پیش از آغاز درگیری ها درسال ۲۰۱۱، درآمدهای نفتی حدود یک چهارم بودجه دولت سوریه را تامین می کرد. سوریه در سال ۲۰۱۰ روزانه حدود ۳۸۰ هزار بشکه نفت تولید می کرد.

ازآن هنگام صادرات نفت سوریه تقریباً متوقف شده است، و دولت اسد برای تأمین نیازهای داخلی، نفت پالایش شده وارد می کند.

روزشنبه همچنین تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد مردان مسلح به سوی یک خودروی متعلق به یکی از وزیران کابینه سوریه تیراندازی کردند و راننده او را کشتند. وزیر در اتومبیل نبود.

دردرگیری های خونین سوریه بیش از ۱۲۰ هزارتن کشته شده اند. خشونت در ماه مارس سال ۲۰۱۱ وهنگامی آغاز شد که نیروهای دولتی به سرکوب معترضانی که خواهان اصلاحات بودند پرداختند.
XS
SM
MD
LG