لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۰

نقض بی طرفی پزشکی در سوریه


علیرغم توافق اخیر در سوریه، که به کارشناسان سازمان ملل متحد و سازمان منع تسلیحات شیمیایی اجازه می دهد امحاء برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه را کنترل و تائید کنند، جنگ ادامه دارد و نیروهای دولتی با بمب، توپخانه و گلوله شهروندان را هدف می گیرند.
سامانتا پاور، نماینده دائمی آمریکا درسازمان ملل متحد دربحثی درباره خاورمیانه در شورای امنیت گفت «برداشتن گام هایی برای کاهش ناراحتی های مردم در داخل سوریه و بیش از ۲ میلیون نفر که در کشورهای همسایه پناه گرفته اند، از فوریت فراتر می رود.»
یکی از نگران کننده ترین و فوری ترین مسائلی که توجه سریع جامعه جهانی را ایجاب می کند، حمله روزانه به بی طرفی پزشکی است. براساس اصل بی طرفی پزشکی، طرف های متخاصم نباید در کار پرسنل پزشکی که مراقب بیماران و مجروحین هستند ، و باید به تمام نیازمندان بدون توجه به وابستگی های سیاسی بپردازند، مداخله کنند. به بیمارستان ها و درمانگاه ها، آمبولانس ها و پرسنل پزشکی نباید حمله شود و نباید آنها برای فعالیت های خصمانه مورد استفاده قرار گیرند. کنوانسیون های ژنو نقض بی طرفی پزشکی را ، نوعی جنایت تعریف می کند.
با وجود این، بنا به گزارش اخیریک کمیسیون سازمان ملل متحد که درباره سوریه تحقیق می کند، «محروم ساختن مردم از مراقبت های پزشکی به عنوان اسلحه یک واقعیت مشخص و تکان دهنده جنگ است.»
سامانتا پاورگفت نیروهای دولتی بی رحمانه با بیماران و مجروحین رفتار کرده اند. سیستم درمانی سوریه از هم گسیخته است. سازمان جهانی بهداشت گزارش می دهد تا ماه ژوئن در رقعه و دیرالزور بیش از ۷۰ درصد مراکز درمانی آسیب دیده اند یا دیگر قابل استفاده نیستند. نزدیک ۴۰ درصد ۱۶۲۴مرکز در سراسر کشور یا بشدت صدمه دیده با کاملا بسته شده اند.»
خانم پاور گفت «رژیم سوریه باید بی درنگ هر مانع بوروکراتیک را برای تحول کمک های پزشکی مورد نیازبرچیند و به هدف گرفتن گارکنان پزشکی پایان دهد. ایالات متحده آمریکا به تشویق گروه های مخالف برای آسان ساختن دسترسی به دارو و درمان در مناطقی که زیر کنترل دارند، ادامه خواهد داد.»
او گفت «به خاطر مردم سوریه، و به خاطر حرمت بی طرفی پزشکی در هر کجا، ما باید بیشتر به این مشکل بپردازیم.»
XS
SM
MD
LG