لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

درخواست توقف حمله برای ارسال کمک امدادی به سوریه


والری آموس، رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل متحد روز جمعه (٢٥ اکتبر) خواستار نوعی «توقف بشردوستانه» در مناطق تحت محاصره در سوریه شد تا کاروان های حامل کمک های امدادی بتوانند به این مناطق دسترسی پیدا کنند و غیرنظامیانی را که در این درگیری ها به دام افتاده اند، تخلیه کنند.

خانم آموس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و نیز هماهنگ کننده امور اضطراری این سازمان در جلسه اطلاع رسانی روز جمعه در شورای امنیت سازمان مل متحد گفت وضعیت سوریه «تیره و تار و بی رحمانه» است. وی تاکید کرد «درگیری در سراسر سوریه تشدید شده است و همزمان با فرارسیدن فصل زمستان، مردم غیرنظامی در معرض خطر بیشتر و شرایط طاقت فرسا قرار می گیرند».

او گفت اعضای این شورا سه هفته پیش یک صدا از همه طرفین درگیری خواستند تا راه برای دسترسی بی قید و شرط کارمندان سازمان های بشردوستانه به این مناطق هموار کنند، اما به این درخواست بی توجهی شده است و سازمان ملل متحد و سازمان های همکار آن هنوز موفق نشده اند تا به ٢ و ٥ میلیون انسان اسیر در این مناطق که دسترسی به آن ها بسیار دشوار است، کمک کنند.

وی یادآوری کرد «آنچه که ما نیاز داریم نوعی توقف بشردوستانه فوری در همه نقاطی است که مردم آن توسط یکی از طرفین درگیری به اسارت گرفته شده اند تا بتوانیم مواد غذایی، دارو و سرپناه بین آن ها توزیع کنیم. مردم باید اجازه داشته باشند تا بتوانند بدون هراس حمله به مناطق امن تری کوچ کنند».

خانم آموس از دولت (سوریه) خواست تا کلیه موانع اداری برای اجرای عملیات بشردوستانه و ارسال کمک را لغو کند و اعطای روادید به کارمندان سازمان های امدادی از جمله این موانع است.

وی خاطرنشان کرد درگیری بین صدها گروه مخالف مسلح شرایط حاکم بر این مناطق را بسیار پیچیده و پرمخاطره کرده و در نهایت دسترسی نهادهای امدادی و ارسال کمک های بشردوستانه به این مناطق غیرممکن شده است. او افزود ربودن کارمندان سازمان های امدادی و ربودن کامیون حامل کمک های انساندوستانه به کرات برخ می دهند.

خانم آموس گفت «من باید تصریح کنم که بدون فشار مداوم و واقعی این شورا بر دولت سوریه و گروه های مخالف در جبهه های جنگ، هر گونه پیشرفتی غیرممکن خواهد بود».

این مقام سازمان ملل متحد بر نیاز ضروری به اختصاص بودجه بیشتر تاکید کرد و گفت با فرارسیدن فصل سرما به کمک مالی بیشتری نیاز خواهیم داشت در حالی فقط نیمی از بودجه ١ میلیارد دلاری که برای کمک های انساندوستانه به مردم سوریه وعده داده شده بود، به نهادهای مربوطه اختصاص داده شده است.

از بیش از دو سال و نیم پیش و زمان آغاز درگیری های سوریه، تا به حال بیش از ١٠٠ هزار نفر کشته شده اند. بنا به اعلام سازمان ملل متحد، میلیون ها تن از شهروندان سوریه در داخل این کشور آواره و یا به کشورهای همسایه متواری شده اند.
XS
SM
MD
LG