لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

معرفی «دشمن» به اسکار؛ کارگردان ایرانی سوئدی: ثابت کردم که زندگی عرصه ممکن‌ها است


 میلاد اعلامی
میلاد اعلامی

سوئد فیلم «دشمن» ساخته میلاد اعلامی، نویسنده و کارگردان ایرانی سوئدی را به‌عنوان نماینده سینمای این کشور به آکادمی اسکار معرفی کرد. این فیلم دراما با بازی پیمان معادی، بازیگر سرشناس ایرانی در بخش بهترین آثار بین‌المللی یا غیرانگلیسی زبان رقابت خواهد کرد.

میلاد اعلامی به صدای آمریکا می‌گوید که از شنیدن خبر انتخاب فیلم خود به‌عنوان نماینده سوئد در اسکار بسیار خوشحال شده است.

او در ادامه افزود: «ما می‌دانستیم که دشمن، یکی از سه فیلمی است که به فهرست نهایی سوئد رسیده است ‌و توسط اعضای کمیته انتخاب برای معرفی به اسکار بررسی می‌شود. وقتی به ما اطلاع دادند که دشمن انتخاب شده است، باورنکردنی و هیجان‌انگیز بود، واقعا برای تمامی اعضای گروه فوق‌العاده و شگفت‌انگیزمان خوشحال هستم.»

به گفته میلا اعلامی او وقتی در نوجوانی مراسم اسکار را از تلویزیون تماشا می‌کرد، فکر نمی‌کرد که چنین موفقیتی امکان‌پذیر باشد ولی حالا ثابت کرده است که هر چیزی در زندگی ممکن است.

میلاد اعلامی
میلاد اعلامی

این سینماگر ایرانی سوئدی می‌گوید که گزینش فیلم «دشمن» به‌عنوان نماینده سینمای سوئد برای شرکت در رقابت اسکار با واکنش‌های مناسبی از سوی منتقدین و هنردوستان مواجه شده است.

او در ادامه می‌افزاید که پیام‌های مثبت زیادی دریافت کرده است و بصورت کلی انتخاب فیلم یک کارگردان ایرانی‌ سوئدی برای رقابت در اسکار بازتاب زیادی در رسانه‌های خبری داشت و مورد توجه قرار گرفت.

میلاد اعلامی، از شش سالگی همراه با خانواده از ایران گریخت و به سوئد مهاجرت کرد. او در این فیلم از ماجراها و تجربیات شخصی خود در سوئد به‌عنوان یک مهاجر ایرانی نیز الهام گرفته است.

به گفته او، اینکه فیلمی درباره یک شخصیت ایرانی، ساخته یک کارگردان ایرانی سوئدی به‌عنوان نماینده سینمای سوئد به اسکار می‌رود، پدیده جالبی است.

این سینماگر ایرانی سوئدی درباره دشمن می‌گوید : «فیلم درباره آزادی است، و فردی که در یک کشور دیکتاتوری مانند ایران بزرگ می‌شود، و به کشور آزادی مانند سوئد مهاجرت می‌کند. در این اثر نشان می‌دهیم که این آزادی چه احساسی دارد، آیا می‌توانید از آن استفاده کنید؟»

دشمن، ماجرای ایمان، یک کشتی‌گیر ایرانی با بازی پیمان معادی است که همراه با همسر و دو دخترش به سوئد پناهنده می‌شود. او برای سرعت بخشیدن به روند تأیید درخواست پناهندگی تصمیم می‌گیرد تا دوباره کشتی بگیرد و برای تیم‌ ملی سوئد انتخاب شود.

دشمن بر مقوله مهاجرت تمرکز دارد و گوشه‌هایی از مشکلات پناهندگان در کشورهای اسکاندیناوی را به تصویر می‌کشد. این فیلم در عین حال به چالش‌های شخصی و خانوادگی، دوگانگی احساسی، و سردرگمی این کشتی‌گیر در مواردی مانند همجنسگرایی می‌پردازد که یکی از معماهای اصلی داستان و دلیل خروج او از ایران است.

فهرست مقدماتی ۱۵ فیلم بخش بین‌المللی ۲۱ دسامبر و فهرست پنج فیلم نهایی ۲۳ ژانویه اعلام می‌شود.

XS
SM
MD
LG