لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

اکران مستندی درباره تیم‌ پناهندگان المپیک؛ کیمیا علی‌زاده هم شرکت دارد


کیمیا علی‌زاده-آرشیو
کیمیا علی‌زاده-آرشیو

اکران فیلم مستندی در جشنواره «ترایبکا» درباره تیم پناهندگان کمیته بین‌المللی المپیک با استقبال مناسبی از سوی تماشاگران و منتقدین هنری همراه شد.

این مستند با عنوان «ما جسارت رویاپردازی داریم» (به انگلیسی: We Dare to Dream) ساخته واد الکاتب، سینماگر اهل سوریه است که خود به دلیل جنگ در این کشور ناچار به ترک زادگاهش شده است.

او در این اثر، داستان ورزشکاران جوانی از کشورهای ایران، سوریه، سودان جنوبی و کامرون را روایت می‌کند که به دلایل مختلفی مجبور به مهاجرت از کشورهای خود شدند و با عضویت در تیم پناهندگان کمیته بین‌المللی المپیک در بازی‌های تابستانی ۲۰۲۰ توکیو شرکت کردند.

یکی از این ورزشکاران، کیمیا علی‌زاده، تکنواندوکار ایرانی است که ماجرای او در این فیلم مستند روایت می‌شود. خانم علی‌زاده که برای نمایش این مستند در جشنواره ترایبکا حاضر شده بود، تصاویری از مراسم اکران نخست فیلم را در حساب کاربری خود در اینستاگرام به اشتراک گذاشت.


«ما جسارت رویاپردازی داریم»، ۹۳ دقیقه است و این ورزشکاران به زبان‌های عربی، انگلیسی، فارسی، فرانسه، ‌آلمانی درباره رویاهای خود سخن می‌گویند.

واد الکاتب در این مستند، چالش‌های دراماتیک این ورزشکاران پناهنده را به تصویر می‌کشد و در گفت‌وگوهایی جذاب و چالشی، با زندگی پرفراز و نشیب آنها همراه می‌شود.

این سینماگر اهل سوریه تجربه شخصی خود از آوارگی و مهاجرت را با ساخت فیلم مستندی با عنوان «سما» در سال ۲۰۱۹ بیان کرد که جوایز ارزنده‌ای از جشنواره‌های سینمایی گرفت و حتی نامزد جایزه اسکار شد.

او به دلیل آشنایی کامل با چنین داستانی تصمیم به ساخت مستندی درباره ورزشکاران پناهنده بدون سرزمینی گرفت که زیر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک در بازی‌های تابستانی توکیو ۲۰۲۰ شرکت کردند.

این مستند تمرکز خاصی روی مقوله آزادی و حق انتخاب دارد و از جنبه‌های گوناگونی به ماجرهای این ورزشکاران که با چالش‌های بسیاری در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود مواجه هستند، می‌پردازد.

آنجلینا جولی
آنجلینا جولی

هفته گذشته اعلام شد که آنجلینا جولی، بازیگر، برنده جایزه اسکار، و فعال حقوق بشر به‌عنوان تهیه‌کننده اجرای به این پروژه ملحق شده است.

خانم جولی به‌عنوان یکی از مدافعان حقوق پناهندگان، فعالیت‌های زیادی در این رابطه انجام داده است. او از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ سفیر حسن نیت برای آژانس پناهندگان سازمان ملل در کمیساریای عالی پناهندگان بود، و از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ به‌عنوان فرستاده ویژه خدمت کرد.

جو‌ گبیبا، از بنیان‌گذاران شرکت «ار‌بی‌ان‌بی» نیز یکی از تهیه‌کنندگان فیلم است که علاوه بر کمک مالی، حضور فعالی در مراحل پیش‌تولید و تولید این مستند داشت.

به عقیده نویسنده‌های هنری، «ما جسارت رویاپردازی داریم» با توجه به داستان و تیم حرفه‌ای خود یکی از مدعیان دریافت جایزه اسکار خواهد بود.

این مطلب با استفاده از سایت جشنواره ترایبکا، و گزارش‌های هالیوودرپورتر و ورایتی تنظیم شده است.

XS
SM
MD
LG