لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

افزایش انتقادها از برگزاری همایش سالانه «انجمن ملی تفنگ» آمریکا سه روز پس از کشتار دبستان یووالدی


دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، با وین لاپیر، مدیرعامل انجمن ملی سلاح در خلال گردهمایی سالانه این انجمن در هیوستون، تگزاس. ٢٧ مه ٢٠٢٢
دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، با وین لاپیر، مدیرعامل انجمن ملی سلاح در خلال گردهمایی سالانه این انجمن در هیوستون، تگزاس. ٢٧ مه ٢٠٢٢

برگزاری گردهمایی سالانه «انجمن ملی تفنگ» آمریکا که روز جمعه در شهر هیوستون تگزاس با انتقادات زیادی روبرو شد.

همزمان با برگزاری این گردهمایی، که تنها سه روز پس از کشتار ٢١ نفر توسط یک نوجوان ١٨ ساله در شهر یووالدی در همین ایالت رخ داد، معترضان در بیرون محل کنفرانس با حمل پلاکاردها و سردادن شعارهایی، ضمن انتقاد از برخی از سیاستمداران جمهوری‌خواه، خواهان وضع قوانین سختگیرانه‌تری در زمینه اجازه حمل اسلحه شدند.

کشتار دانش‌آموزان در مدرسه ابتدایی راب در یووالدی، در نگاه بسیاری از مخالفان حمل اسلحه تأییدی بر عقیده آنها است، اما در نگاه بعضی از موافقان حمل اسلحه، دلیل کشتار یووالدی نه اجازه حمل اسلحه بلکه بیماری‌های روانی و حتی «نیروهای پنهان شیطانی» است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده که یکی از شرکت‌کنندگان در این نشست بود، در سخنانی گفت که متمم دوم قانون اساسی «کاملا تحت محاصره» قرار گرفته است.

متمم دوم قانون اساسی آمریکا حق داشتن و حمل اسلحه را برای شهروندان این کشور محفوظ می‌دارد.

حمله مرگبار روز سه‌شنبه به یک دبستان در شهر یووالدی تگزاس بیش از پیش به اختلافات در جامعه آمریکا در مورد تفسیر متمم دوم قانون اساسی مبنی بر اجازه حمل اسلحه دامن زده‌است.

ترامپ گفت چنان چه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ شرکت کند و پیروز شود، رویکرد نظامی‌گرایانه‌تری را برای تامین امنیت عمومی اتخاذ خواهد کرد. وی با استهزای برخی فراخوان‌ها جهت وضع قوانین سختگیرانه‌تر در حمل سلاح، آن را نخستین قدم برای «مصادره کامل اسلحه» خواند.

یکی دیگر از سخنرانان گردهمایی سالانه «انجمن ملی تفنگ» آمریکا تد کروز، سناتور جمهوریخواه تگزاس، بود. او که «هدف واقعی» بسیاری از سیاستمداران طیف چپ در کشورش را «خلع سلاح آمریکا» عنوان می‌کند، بعد از شرکت دراین کنفرانس با حمله منتقدان رو‌به‌رو شد.

یک شخص منتقد قوانین مربوط به اسلحه در آمریکا در حال مشاجره با تد کروز، سناتور ایالت تگزاس، در رستورانی در هیوستون. ٢٧ مه ٢٠٢٢
یک شخص منتقد قوانین مربوط به اسلحه در آمریکا در حال مشاجره با تد کروز، سناتور ایالت تگزاس، در رستورانی در هیوستون. ٢٧ مه ٢٠٢٢

بنا بر ویدیویی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، سناتور کروز شامگاه جمعه پس از سخنرانی‌اش در این گردهمایی، در رستورانی مورد انتقاد یک معترض قرار گرفت که پس از آن در مصاحبه‌ای با واشنگتن‌پست گفت خواستار وضع قوانین سختگیرانه‌تر از جمله درباره پیشینه افراد خریدار اسلحه است.

بر اساس داده‌های کمیسیون انتخاباتی فدرال، گروه‌های طرفدار اسلحه در خلال سال‌های ١٩٨٩ تا ٢٠٢٠، بیش از ۴۴۲ هزار دلار به کارزارها و کمیته‌های حامی تد کروز داده‌اند.

اجازه حمل سلاح یکی از جدی‌ترین موضوعات مناقشه دو حزب عمده در آمریکا است و تیراندازی اخیر در دبستان راب در تگزاس باعث شده این مسئله دوباره به صدر موضوعات بحث بازگردد.

این تیراندازی یکی از مرگبارترین حملات به مدرسه‌ای در ایالات متحده بعد از حادثه کنتیکت ۲۰۱۲ است. در حادثه کنتیکت در دسامبر ۲۰۱۲ یک مرد مسلح با حمله به دبستان سندی هوک باعث مرگ ۲۶ نفر از جمله ۲۰ کودک ۵ تا ۱۰ ساله شد.

XS
SM
MD
LG