لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۸

خیابانی در پایتخت اتریش به «ژینا مهسا امینی» نام‌گذاری ‌شد


نام «ژینا مهسا امینی» برای خیابانی در وین، پایتخت اتریش. عکس ارسالی برای صدای آمریکا.
نام «ژینا مهسا امینی» برای خیابانی در وین، پایتخت اتریش. عکس ارسالی برای صدای آمریکا.

مارینا هانکه، از مقامات حزب سوسیال دموکرات‌ اتریش، روز دوشنبه اعلام کرد که برای اولین بار در جهان خیابانی در شهر وین، پایتخت اتریش، رسما به نام ژینا مهسا امینی نام‌گذاری خواهد شد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در روز دوشنبه، خبر این نام‌گذاری در تجمعی در میدان حقوق بشر در وین اعلام شد. قرار است که این نام‌گذاری دو هفته دیگر به طور رسمی اعلام شود.

در این تجمع، شورا هاشمی، دیپلمات ایرانی - اتریشی، ماریانا هانکه، از حزب سوسیال دموکرات‌، و مینا خانی، نویسنده و فمینیست ایرانی، سخنرانی کردند. بر اساس این گزارش، در نتیجه پیگیری‌های آوا فرج‌پوری، سیاستمدار ایرانی - اتریشی عضو حزب سوسیال‌ دموکرا‌ت‌، این نام‌گذاری انجام شد.

خانم فرج‌پوری با تبار کُرد ایرانی در ماه‌های گذشته در پیگیری کفالت‌های سیاسی برای زندانیان سیاسی در ایران نقش فعالی ایفا کرد.

شورا هاشمی نیز در ماه‌های گذشته نقش فعالی در پررنگ کردن اخبار ایران در اتریش داشته است.

مینا خانی، نام‌گذاری خیابانی در وین به نام مهسا ژینا امینی را رویدادی تاریخی نامید و گفت: «نام ژینا مهسا امینی، سمبل مقاومت مردم شد؛ چنان که دستی بر روی مزارش نوشت: ژینا تو نامری و امروز خیابانی به نام ژینا مهسا امینی، به نام انقلاب مردم ایران می‌شود.»

خانم خانی در گفتگو با صدای آمریکا با اشاره به اینکه «اینگونه اقدامات نمادین، یاد ژینا و یاد انقلاب در ایران را زنده نگه می‌دارد»، گفت: «اقداماتی نظیر این، در رابطه با قربانیان فاشیسم در آلمان وجود داشته است که در یاد مردم این کشور و نیز جهان مانده است.»

او افزود: «فرهنگ یادآوری و فرهنگ عدم فراموشی چیزی است که اروپای پس از فاشیسم، به ویژه آلمان و اتریش، پس از جنگ جهانی دوم در فرایند نازی‌زدایی به آن رسیدند.»

مینا خانی همچنین گفت: «اینکه امروز در این بخش از جهان بتوانیم یاد ژینا مهسا امینی و انقلاب ایران را زنده نگه‌داریم؛ آن هم در روزهایی که توجه رسانه‌ای به ایران کم شده، بسیار تاثیر گذار است.»

به اعتقاد این فعال فمینیست ایرانی، اهمیت دیگر این موضوع آن است که رنج مردم ایران به رسمیت شناخته شده و همچنین مبارزه آنان با دیکتاتوری حاکم بر ایران به رسمیت شناخته می‌شود.»

پیش از این هم خیابان‌ها‌ یا میادینی در چند شهر اروپایی به اسم مهسا امینی نام‌گذاری شده بودند. از جمله می‌توان به نام‌گذاری یک میدان اصلی در بروکسل، پایتخت بلژیک، اشاره کرد.

یک میدان اصلی در بروکسل به اسم مهسا امینی نامگذاری شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

همچنین در مراسمی در روز ۱۸ اردیبهشت، نام خیابانی در شهر فرانکفورت که سرکنسولگری جمهوری اسلامی در این شهر در آن قرار دارد، به صورت نمادین و غیررسمی به خیابان «ژینا مهسا امینی» نام‌‌گذاری شد. این اقدام با اجازه شهرداری فرانکفورت انجام شد.

پیشتر هم آن ایدالگو، شهردار پاریس، در مراسمی در ۱۴ مهر سال گذشته در مقابل شهرداری پاریس گفته بود که به‌زودی، خیابانی در پایتخت فرانسه به نام مهسا امینی ثبت می‌شود تا او از یاد نرود. با این همه، خبری در مورد این نام‌گذاری منتشر نشد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG