لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

نیلوفر حامدی و الهه محمدی برنده جایزه «وجدان و صداقت در روزنامه‌نگاری» از هاروارد شدند


روزنامه‌نگاران زندانی نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، و الهه محمدی‌ خبرنگار روزنامه هم‌میهن‌
روزنامه‌نگاران زندانی نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق، و الهه محمدی‌ خبرنگار روزنامه هم‌میهن‌

اعضای بنیاد روزنامه‌نگاری نیمن در دانشگاه هاروارد، جایزه لیون ۲۰۲۳ برای وجدان و صداقت در روزنامه‌نگاری را به نیلوفر حامدی و الهه محمدی اختصاص دادند.

خانمها حامدی «خبرنگار روزنامه شرق» و محمدی «خبرنگار روزنامه هم‌میهن» از اولین خبرنگارانی بودند که پس از بازداشت مهسا امینی توسط پلیس اخلاق ایران، خبر کشته شدن او را پوشش دادند. گزارش‌ها و عکس‌های این دو روزنامه‌نگار منجر به دستگیری آنها شد و حالا حدود شش ماه است که همچنان در زندان هستند.

بنیاد روزنامه‌نگاری نیمن از نیلوفر حامدی و الهه محمدی دعوت کرده است تا پس از آزادی از زندان شخصاً در مراسمی در هاروارد شرکت کنند و جایزه خود را دریافت کنند.

ایران یکی از ده کشور بد جهان از نظر آزادی مطبوعات است و در رتبه ۱۷۸ از میان ۱۸۰ کشوری که در ارزیابی‌های جهانی آزادی مطبوعات در رتبه‌بندی قرار دارند، قرار دارد.

سازمان گزارشگران بدون مرز گزارش داده است که روزنامه‌نگاران در ایران «به‌ طور مداوم با دستگیری‌های خودسرانه و احکام سنگین پس از محاکمه‌های ناعادلانه در دادگاه‌های انقلاب روبه‌رو می‌شوند.»

گروه آزادی مطبوعات می‌گوید: «جمهوری اسلامی، کنترل بسیاری از رسانه های کشور را در دست دارد و رهبری آن علی خامنه‌ای اغلب رسانه‌های مستقل را به عوامل نیروهای خارجی متهم می کند.»

پیشتر، انجمن «روزنامه‌نگاران کانادایی حامی آزادی بیان» جایزه بین‌المللی مطبوعات را «به دلیل شجاعت و حقیقت‌گویی در گزارش‌دهی» به طور مشترک به نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو روزنامه‌نگار زندانی در ایران اعطا کرده است.

XS
SM
MD
LG