لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۴

احیای برجام یا مذاکره برای مذاکره


برجام در ابهام
برجام در ابهام

سه ماه بعد از توقف مذاکرات رو به پایان احیای برجام در وین و در حالی که مذاکره به مجادله تبدیل شده‌ بود و اروپا و آمریکا جمهوری اسلامی را در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی محکوم کردند و ایران هم در مقابل دوربین‌های نظارتی را در مراکز هسته‌ای خاموش کرد جوزپ بورل از طرف اتحادیه اروپا برای میانجی‌گری به تهران آمد.

با میانجی‌گری اتحادیه اروپا قرار شد قطر میانجی‌گری کند و پذیرای «مذاکراتِ احیایِ مذاکراتِ احیایِ برجام» شود، اما گرمای دوحه یخ مذاکرات را باز نکرد و طرفین باز به خانه بازگشتند. اروپا و آمریکا اعلام‌کردند مذاکرات بی نتیجه بود ، جمهوری اسلامی اما گفت: توپ را به زمین آمریکا انداختیم.

یک مقام ارشد آمریکایی روز پنجشنبه به رویترز گفت: «پس از مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در دوحه که بدون پیشرفت به پایان رسید، شانس احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران کمتر شده‌ است.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، افزود:«چشم انداز توافق بعد از دوحه بدتر از قبل از دوحه است و روز به روز بدتر خواهد‌ شد.»

سه کشور اروپایی بریتانیا، آلمان و فرانسه هم روز پنجشنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل از بی نتیجه ماندن مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در دوحه ابراز تاسف کردند و گفتند: «ایران، مطالبات فرابرجامی را کنار بگذارد و زودتر توافق را امضا کند.»

ریچارد ام میلز، نماینده آمریکا هم گفت که واشنگتن همچنان متعهد به بازگشت متقابل به اجرای کامل برجام است «اما ما تنها زمانی می‌توانیم یک توافق را نهایی کرده و به اجرا بگذاریم که ایران مطالبات اضافی خود را که خارج از حیطه برجام است، کنار بگذارد.»

از سوی دیگر مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت گفت: تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی مجددا آماده برگزاری مذاکراتی «سازنده» به منظور نهایی کردن یک توافق است. او افزود:« توپ در میدان ایالات متحده است و چنانچه واشنگتن در اجرای تعهداتش از خود جدیت نشان دهد، توافق دور از دسترس نیست.»

کاربران ایرانی فضای مجازی به خصوص در توئیتر به این پاس کاری‌های برجامی واکنش نشان دادند.

عبدالله رمضان‌زاده فعال اصلاح طلب و از مقامات وزارت کشور دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت :‌زندگی ما هشتاد و چند میلیون رعیت در گرو مذاکره فردی از طرف ماست که افکار اکثریت ما را نمایندگی نمی‌کند.

یک کاربر روحانی موسوم به رشید داوودی هم با انتشار عکس روبوسی ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین در اجلاس روز گذشته کشورهای حوزه دریای خزر و تصویر مذاکرات این دو در مسکو در دو انتهای یک میز بلند نوشت : جنگ روسیه با اوکراین که آغاز شد و احتمال احیای برجام بالا رفت تصاویر و فیلم‌هایی از کرملین منتشر شد گویی اصرار داشتند که بفهمانند قهر و تحقیری رخ داده حال که روس ها خیالشان از عدم توافق راحت است صورت به صورت می‌چسبانند.

رضا حقیقت نژاد روزنامه‌نگار اما ریشه‌های بن بست مذاکرات و دلیل مقاومت جمهوری اسلامی را فروش نفت به چین در حد بقا می‌داند و می‌نویسد رهبر جمهوری اسلامی در کل زمان را به نفع خود می‌داند.

احسان بداغی خبرنگار روزنامه شرق هم نوشت:

در شرایطی که قیمت دلار آزاد به مرز ۳۲هزار تومان رسیده، عباس زاده مشکینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته: آمریکا نیازمند برجام است نه ما! چرا آمریکا باید نیازمند برجام باشد؟ تورمش دو رقمی است؟ نرخ سرمایه گذاری اش منفی است؟ رشد اقتصادی اش متوقف شده؟ چی توی سر شماهاست؟ چی دقیقا؟


روز چهارشنبه و پس از قطعی شدن شکست مذاکره دوحه یک سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ مهمی به خبرنگار بخش فارسی صدای امریکا داد. او گفت:« ظاهراً مقامات جمهوری اسلامی تصمیمی جدی برای احیای توافق برجام یا دفن آن نگرفته‌اند.»

حالا مسئله این است: برجام بالاخره احیا می شود یا مدفون؟!

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG