لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

روایت «تسنیم» از پایان مذاکرات ایران و آمریکا؛ وزارت خارجه ایران می‌گوید مذاکرات دوحه ادامه دارد


علی باقری، رییس هیأت مذاکره ایران برای مذاکره غیرمستقیم با رابرت مالی در دوحه حضور یافته بود.
علی باقری، رییس هیأت مذاکره ایران برای مذاکره غیرمستقیم با رابرت مالی در دوحه حضور یافته بود.

در حالیکه خبرگزاری تسنیم روز چهارشنبه ۸ تیرماه گزارش داد که نشست غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در دوحه بدون حصول به نتیجه پایان یافت، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران از ادامه مذاکرات غیرمستقیم خبر داد.

تسنیم، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران، به‌نقل از منابع آگاه در مذاکرات گزارش داد که در جریان این دور از گفتگوها که به‌صورت غیرمستقیم بین ایران و آمریکا برگزار شد و اتحادیه اروپا نقش میانجی و انتقال‌دهنده پیام را به‌عهده داشت، ایران مجدداً بر لزوم دستیابی به یک توافق پایدار تأکید کرد.

این خبرگزاری نوشت که نشست علی باقری، رییس هیأت مذاکره ایران با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در قطر درحالی به پایان رسید که «پذیرش خط قرمز ایران در انتفاع اقتصادی از این رویداد از سوی آمریکا» به ثمر نرسید.

تسنیم نوشت که «واشنگتن به دنبال احیای برجام به منظور محدود کردن» جمهوری اسلامی «بدون دستاورد اقتصادی» برای ایران است و ادعا کرد «عدم پذیرش آمریکا موجب شده «نشست دوحه هم تأثیری در از بین رفتن بن‌بست مذاکراتی نداشته باشد.»

برخلاف این گزارش تسنیم، خبرگزاری مهر به نقل از ناصر کنعانی سخنگوی جدید وزارت خارجه ایران نوشت: مذاکره دوحه در فضای حرفه‌ای در حال برگزاری است.

طرف آمریکایی تا لحظه تنظیم این گزارش، در خصوص این دیدار خبر یا اظهارنظری منتشر نکرده است.

آمریکا پیشتر اعلام کرد دلیل عدم توافق اصرار جمهوری اسلامی بر خروج سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی است.

روز چهارشنبه سایت خبری نورنیوز وابسته به نهاد شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی در گزارشی مدعی شد که دو خواسته جمهوری اسلامی در این مذاکرات «لغو همه تحریم‌های اعمال‌شده در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ» و «دادن تضمین از سوی آمریکا برای باقی ماندن دولت‌های بعدی در توافق برجام» است. این سایت به درخواست خروج نام سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی اشاره‌ای نکرد. مطلب نور نیوز ساعتی بعد اصلاح شد و بخش خواسته‌های ایران از آن حذف شد.

پیش از این سعید خطیب‌زاده، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه ایران در آخرین نشست رسانه‌ای خود با بیان این که این دور از مذاکرات فقط درباره «چند موضوع باقی‌مانده در رفع تحریم‌ها» است و «به توافقات وین چیزی افزوده و کاسته نخواهد شد»، ادعا کرده بود که ایالات متحده «تعهد داده به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ عمل و انتفاع اقتصادی ایران را تضمین می‌کند.»

  • امیرعبداللهیان: شاهد چیزی جز فشار حداکثری نیستیم

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، شامگاه سه‌شنبه در نشستی با کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در عشق‌آباد گفته است: «ما در مذاکرات برای تأمین منافع حداکثری ملت ایران جدی هستیم و از خطوط قرمز خود به هیچ وجه عبور نخواهیم کرد.»

او ادعا کرد: «علی‌رغم این که آقای جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مرتباً از کانال‌های مختلف پیام‌هایی را برای ایران ارسال می‌کند و تأکید می‌کند که من اراده جدی دارم برای این که به توافق برسیم، ولی ما هنوز در عمل چیزی جز رفتارهای مبتنی بر فشار حداکثری دوره ترامپ در آمریکا را شاهد نیستیم.»

XS
SM
MD
LG