لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

بعد از رابرت مالی، علی باقری کنی هم وارد دوحه شد؛ مذاکرات احیای برجام در قطر


قرار است علی باقری کنی (راست) و رابرت مالی مذاکرات غیر مستقیم برای احیای برجام را از سر بگیرند.
قرار است علی باقری کنی (راست) و رابرت مالی مذاکرات غیر مستقیم برای احیای برجام را از سر بگیرند.

بعد از ورود رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به قطر، ظهر سه‌شنبه علی باقری کنی معاون سیاسی وزیر امور خارجه اسلامی ایران نیز برای شرکت در مذاکرات با هدف از سرگیری مذاکرات احیای برجام در رأس هیأتی وارد دوحه پایتخت قطر شد.

ایران و ایالات متحده سه شنبه آماده هستند تا مذاکرات غیرمستقیم را در قطر با هدف یافتن راهی برای نجات توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی آغاز کنند.

پیش از ورود مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران به دوحه، راب مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران دوشنبه شب وارد قطر شد. حساب توئیتری سفارت آمریکا در قطر ضمن اعلام ورود آقای مالی نوشت که او با مقامات قطری درباره «تلاش‌های دیپلماتیک مشترک برای رسیدگی به مسائل ایران» مذاکراتی داشت.

ایران و قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵ با توافق هسته‌ای موافقت کردند که در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی غنی‌سازی اورانیوم خود را به شدت محدود کند. در سال ۲۰۱۸، دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا از این توافق خارج شد. با روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا که با اواخر خدمت دولت حسن روحانی همزمان شد، بار دیگر مذاکرات برای احیای برجام از سر گرفته شد و این گفتگو‌ها در دولت رئیسی رئیس جمهور فعلی ایران ادامه پیدا کرد با این حال چند ماه پیش، پس از اصرار جمهوری اسلامی بر خروج نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی که توسط آمریکا تهیه می‌شود، موجب توقف مذاکرات شد.

پس از وقفه چند ماه، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ۴ تیرماه به صورت غیرمنتظره و ناگهانی برای از سرگیری دوباره مذاکرات وارد تهران شد و پس از یک نشست چند ساعته با مقامات ایرانی اعلام کرد که مذاکرات بین ایران و آمریکا با میانجی‌گری اتحادیه اروپا بار دیگر از سر گرفته خواهد شد.

با از سرگیری دوباره مذاکرات قطر به عنوان میزبان دور جدید مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام انتخاب شد و قرار است مذاکرات برای رفع تحریم‌ها از روز سه‌شنبه هفتم تیر ماه در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

آنگونه که سعید خطیب‌زاده پیشتر اعلام کرده این گفت‌وگو‌ها به صورت غیر مستقیم و با «تسهیل‌گری اتحادیه اروپا» انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG