لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۳

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: نصب سانتریفیوژهای جدید در فردو قانونی است


آرشیو
آرشیو

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز سه‌شنبه هفتم تیرماه نصب سانتریفیوژهای جدید در سایت فردو را بر اساس «قانون اقدام راهبردی» دانست.

وی در حاشیه همایش «توسعه کاربرد پرتوها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی» گفت: «این موضوع در زمینه برنامه اقدام راهبردی و تکمیل زنجیره‌ها مطابق اهداف قانون دنبال شده است و در راستای این قانون، اقداماتی را با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، دنبال خواهیم کرد.»

قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» آذرماه سال ۱۳۹۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرد.

بر اساس این قانون، دولت ایران مکلف به آغاز غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد، افزایش میزان ذخایر اورانیوم و تعلیق اجرای پروتکل الحاقی شد.

آژانس بینالمللی انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که ایران آماده تزریق اورانیوم به سانتریفیوژهای پیشرفته در تأسیسات غنی‌سازی فردو است.

در این گزارش که خبرگزاری رویترز ۳۱ خردادماه آن را منتشر کرد، آمده بود که آبشاری متشکل از ۱۶۶ سانتریفیوژ آماده فعال شدن در فردو است و ایران با آماده کردن سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۶ در سایت فردو، غنی‌سازی اورانیوم را تشدید می‌کند.

اظهارات اخیر رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره نصب سانتریفیوژهای جدید در سایت فردو همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا در قطر است.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، و علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد ایران، روز سه‌شنبه هفتم تیرماه راهی دوحه شدند تا مذاکرات احیای برجام را پس از چند ماه وقفه از سر بگیرند.

جمهوری اسلامی ایران در سالگرد خروج دولت ترامپ از برجام از اردیبهشت سال ۹۹ اقدامات خود را در راستای کاهش تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای آغاز کرد.

راه‌اندازی سایت جدید تولید قطعات سانتریفیوژ، استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته، بالا بردن سقف غنی‌سازی اورانیوم و افزایش میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده از جمله این اقدامات است.

XS
SM
MD
LG