لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

واکنش‌ها به شکست مذاکرات دوحه به‌دلیل خواسته‌های فرابرجامی ایران؛ تخت‌روانچی: باز هم مذاکره کنیم


مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد
مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد

در حالی که مذاکرات دو روزه احیای برجام در دوحه قطر چهارشنبه شب به پایان رسید و دو مقام آمریکایی و اروپایی از بی‌علاقگی طرف‌ ایرانی ابراز نارضایتی کردند نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اعلام کرد تهران بار دیگر آماده برگزاری مذاکرات غیرمستقیم با ایالات متحده برای از میان برداشتن آخرین موانع در سد راه احیای برجام است.

مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، در نشست روز پنجشنبه شورای امنیت درباره برجام و قطعنامه ٢٢٣١ گفت تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی مجددا آماده برگزاری مذاکراتی «سازنده» به منظور نهایی کردن یک توافق است.

او افزود توپ در میدان ایالات متحده است و چنانچه واشنگتن در اجرای تعهداتش از خود جدیت نشان دهد، توافق دور از دسترس نیست.

اظهارات آقای تخت روانچی یک روز پس از پایان مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در قطر صورت می‌گیرد که بدون هیچ پیشرفتی بی‌نتیجه باقی ماند. اما او گفت‌وگوهای قطر را «جدی و مثبت» خواند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد همچنین گفت تهران «برای مرحله بعدی گفت‌وگوها» با هماهنگ‌کنندگان اتحادیه اروپا تماس خواهد گرفت.

پیش از تخت روانچی، نماینده آمریکا ضمن تاکید بر تداوم تعهد دولت بایدن به بازگشت متقابل ایران و آمریکا به برجام گفت یک توافق از مارس در دسترس بوده است «اما ما تنها زمانی می‌توانیم یک توافق را نهایی کرده و به اجرا بگذاریم که ایران مطالبات اضافی خود را که خارج از حیطه برجام هستند، کنار بگذارد.»

چهارشنبه شب ۸ تیر، یک مقام ارشد آمریکایی با بیان اینکه گفت‌وگوها تاکنون دستاوردی در بر نداشته به تارنمای اکسیوس گفت که «هنوز هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است.» این مقام ارشد ایالات متحده که در گزارش آکسیوس نامی از او برده نشده، گفت که «در این گفت‌وگوها طرف ایرانی هیچ احساس فوریتی از خود نشان نمی‌داد و بر مسائل قدیمی را که ماه‌هاست حل نشده، تمرکز داشت.»

او همچنین افزود که علاوه بر اصرار طرف ایرانی بر مسائل مشکل‌آفرین قدیم، این تیم «همچنین موضوعات جدیدی را که با برجام ارتباطی ندارد، مطرح کردند.» به جزئیات درخواست‌های جدید تیم ایران اشاره‌ای نشده است.

این مقام ارشد آمریکایی افزود که «ابتکار عمل اینک در زمین تهران است کما اینکه ماه‌ها است وضع به همین منوال دنبال می‌شود و این تهران است که باید تصمیم بگیرد.»

مذاکرات احیای برجام از ماه مارس ابتدا به دلیل کارشکنی‌های روسیه و سپس مطالبات فرابرجامی ایران از جمله حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی متوقف شده‌اند. مطالباتی که به گفته نماینده آمریکا، در مذاکرات روزهای گذشته در قطر نیز همچنان توسط ایران مطرح شده‌اند.

XS
SM
MD
LG