لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۱

فروش قهوه محلی در کافه‌های استارباکس کلمبیا


قهوه فروشی استارباکز، که حدود ۴۰ سال است از کشور کلمبیا قهوه صادر می کند، در نظر دارد در سال ۲۰۱۴ اولین کافه خود را در این کشور باز کند و فقط قهوه محلی بفروشد.

بزرگترین فروشگاه زنجیره ای قهوه فروشی جهان امیدوار است ظرف ۵ سال آینده دستکم ۵۰ قهوه خانه در شهرهای مختلف کلمبیا باز کند. استارباکز اولین قهوه خانه خود را در بوگوتا، پایتخت کلمبیا، باز خواهد کرد.

استارباکز، که مرکز آن در شهر سیاتل ایالت واشنگتن آمریکا است، این خبر را پس از اعتراض کشاورزان کلمبیائی قهوه اعلام کرد. کشاورزان از دولت کلمبیا درخواست یارانه کرده اند تا بتوانند از نظر قیمت با قهوه های وارداتی رقابت کنند. آنها میگویند قهوه های وارادتی ارزان قیمت صدمات عمده ای به تولیدکنندگان دانه های قهوه تازه و شسته شده کلمبیائی، موسوم به آرابیکا زده که در ارتفاعات کشت میشوند.

سرکوب نظامی شورشیانی مورد حمایت قاچاقچیان، کلمبیا را برای سرمایه گذاری شرکت های خارجی جذابتر کرده است. در گذشته ای نه چندان دور، شرکتها خارجی از سرمایه گذاری در کشوری که صحنه اوج درگیری و جنگ بین دولت و شورشیان مارکسیست فارک بود وحشت داشتند.

علاوه بر باز کردن قهوه خانه در کلمبیا، استرارباکز میگوید که با همکاری با سازمان بین المللی توسعه آمریکا، موسوم به «یو-اس- ای- آی-دی»، برای افزایش تولید و عرضه قهوه، در نظر دارد مبلغ سه میلیون دلار به ۲۵ هزار کشاورز در مناطق جنگ زده کمک کند.

قهوه خانه های استارباکز در کلمبیا را دو شرکت عمده مواد خوراکی و قهوه در آمریکای جنوبی اداره خواهند کرد.

استارباکز در حال حاضر در کلمبیا کارگاه های پردازش و برشته کردن قهوه دارد.
کمک مشترک استارباکز و سازمان بین المللی توسعه آمریکا به کشاورزان منطقه قهوه خیز آنتیکوآ، تولیما، هولیا، و کاوکا ارائه خواهد شد. گروه های شورشی فارک همچنان در این مناطق حضور دارند.

راج شاه، رئیس سازمان بین المللی توسعه، میگوید هدف اصلی این پروژه کمک به قهوه کاران کوچک فقیر است که حداکثر مالک یک هکتار یعنی ده هزار متر مربع زمین هستند.

کارلوس پیدراهیتا، رئیس شرکت نوتریسا، که در کنار شولتز در یک کنفرانس خبری در بوگوتا شرکت کرده بود گفت که گشایش قهوه خانه های استارباکز در کلمبیا به معنای سرمایه گذاری، ایجاد کار، و افزایش تقاضا برای تولید ملی این کشور است.
استارباکز می گوید تحقیقات حاکی است با وجودی که گفته میشود قیمت نوشیدنی های این شرکت نسبتاً گران است، مانع خرید مردم نخواهد شد. شرکت استارباکز بخاطر رقابت هنوز قیمت های خود در کلمبیا را فاش نساخته است.

شولتز گفت استارباکز باعث ورشکستگی قهوه خانه های زنجیره ای قدیمی خوآن والدس نخواهد شد و قیمت قهوه در استارباکز بالاتر از این قیمت والدس خواهد بود. او تأکید کرد که استارباکز در نظر دارد محترمانه وارد کلمبیا شود، که برای سالیان طولانی عرضه کننده قهوه بوده است.
XS
SM
MD
LG