لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

گزارش اجتماعی: گرانقیمت ترین قهوه جهان در فلوریدای آمریکا


استیو مورت، خبرنگار صدای آمریکا، فلوریدا

در حالی که استار باکس، کافی شاپ زنجیره ای ایالات متحده، در بحبوحه رکود اقتصادی در حال تعطیلی بسیاری از شعبه های خود است برخی صاحبان مشاغل امیدوارند با افتتاح کافی شاپ هایی که قهوه گرانقیمت و کمیاب به مشتریان خود ارایه می کند، فرصت موفقیت در بازار قهوه را از رقبای خود بربایند.

یک کافی شاپ در فلوریدا جزء معدود کافه تریاهایی است که قهوه کوپی لوواک به مشتریان خود ارایه می کند.

کوپی لوواک، دانه نوعی قهوه کمیاب است که در سیستم گوارشی یک پستاندار شبیه به گربه به عمل آورده می شود. قیمت یک فنجان ۲۲۷ گرمی این قهوه ۳۰ دلار به فروش می رسد.

آدام دادلی، صاحب کافی شاپ سول ریور در اورلاندو، امیدوار است گنجاندن قهوه کوپی لوواک در فهرست نوشیدنی های این کافه مشتریانی را به خود جلب کند که در پی چشیدن قهوه کمیاب هستند.

کوپی لوواک، نام اندونزیایی زباد است (زباد ماده معطری است که از غده مشک این حیوان به دست می آید). دانه های این قهوه در سیستم گوارشی زباد پالم آسیایی ، یک پستاندار گربه مانند، به عمل آمده و سپس جمع آوری می شوند.

نتایج یک پژوهش محققان کانادایی نشان می دهد احتمالا طعم خاص اما کمیاب این قهوه، به علت نوع به عمل آوردن دانه های این نوع قهوه است.

آدام دادلی می گوید پدیده مراحل تخمیر در معده این پستاندار کوچک در واقع عامل بهتر شدن طعم این قهوه است.

مجله فوربز، کوپی لوواک را گران قیمت ترین قهوه جهان نامیده است. برخی از خرده فروشان در تارنمای جهانی اینترنتپ ۴۵۰ گرم از این قهوه را ۱۰۰ دلار می فروشند.

دادلی می گوید تصمیم به فروش قهوه عالی و کمیاب اقدام جسورانه ای است.
استارباکس، کافی شاپ زنجیره ای ایالات متحده، اخیرا اعلام کرده نزدیک به ۶۰۰ شعبه خود در فلوریدا را تعطیل خواهد کرد. در مقایسه با سال گذشته سود استارباکس در سه ماهه دوم سال حدود ۱۸ درصد افت کرده است.

فلوریدا همان شهری است که آدام دادلی کافه تریای خود را افتتاح کرده است.
دادلی اطمینان دارد راهبرد فروش قهوه گران قیمت، در بلندمدت سودآور خواهد بود.

در عین حال مشتریان کافه شاپ دادلی دیدگاه های متفاوتی دارند.
« من دوست دارم نوشیدنی های جدید را امتحان کنم. نوشیدن قهوه در این کافه تریا ایده بدی نبود و از تصمیم خود خوشحالم، چون پرداخت قیمت بالا برای این قهوه می ارزید. البته ۳۰ دلار برای یک فنجان قهوه کمی سرسام آور است. احتمالا من ۳۰ دلار برای یک فنجان قهوه نخواهم پرداخت. »

طبق آمار انجمن بازرگانی، ارزش سالانه صنعت قهوه عالی ۱۱ میلیارد دلار است. بر اساس ارقام انجمن ملی قهوه ۱۷ درصد از برزگسالان آمریکا هر روز یک نوشیدنی حاوی قهوه با کیفیت عالی می نوشند.

آدام دادلی امیدوار است این ارقام واقع بینانه باشند. وی معتقد است حتی در دوران رکود اقتصادی نیر افرادی هستند که به دلیل علاقه شدید به قهوه حاضرند هزینه نوشیدن یک فنجان قهوه کوپی لوواک را بپردازند.

XS
SM
MD
LG