لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

گزارش اجتماعی: سیاتل، پایتخت قهوه دنیا


وونگ ایرو، خبرنگار صدای آمریکا، سیاتل

سیاتل، بزرگترین شهر شمال شرق ایالت واشنگتن، به دلیل افتتاح اولین کافی شاپ استارباکس در اوایل سالهای دهه ۱۹۷٠ به خود می بالد.

سیاتل فرهنگ نوشیدن قهوه را به مرحله جدیدی سوق داده است.

از آن زمان تاکنون، کافی شاپ های استارباکس در چهار گوشه دنیا افتتاح شده اند و سیاتل به عنوان پایتخت قهوه دنیا شناخته شده است.

طی سال های اخیر، فن آوری های جدید و ابتکار های نوین بازایابی، سبب شده است فرهنگ نوشیدن قهوه در سیاتل تغییرات عمده ای را به خود ببیند. فرهنگ نوشیدن قهوه با کیفیت عالی، سلیقه مردم سیاتل را به ورای مرزهای کافی شاپ های زنجیره ای کشانده است. برخی از مردم این شهر می گویند نوشیدن قهوه استارباکس مثل خوردن همبرگر مک دانلد است؛ فقط بدک نیست.

پیتر پوسوتووات، یک شهروند سیاتل، به قهوه جدیدی که برای تهیه اسپرسو از شیوه علمی دقیقی استفاده می کند علاقه زیادی دارد.

دیوید شومر، صاحب کافی شاپ « ویواچه اسپرسو» می گوید حفظ عطر دانه های قهوه به هنگام دم کردن آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

شومر می گوید مدت های مدیدی است که از کیفیت این قهوه عالی بهره گیری درست نشده است. دانه های قهوه باید با استفاده از فن آوری و تکنیک صحیح که به کیفیت آن لطمه نزند آزاد شود.

در کافی شاپ « قهوه سیاتل کارساز است»، دم کردن قهوه بیشتر شبیه هنر است. فنجان های قهوه شهر حتی به برج سپیس نیدل، یکی ازمراکز پرطرفدار سیاتل نیز راه یافته است.

سباستین سیمچ، صاحب این کافی شاپ، می گوید تصمیم اش برای ترک حرفه اش در کتاب فروشی اینترنتی آمازون و افتتاح این کافی شاپ به وی فرصتی داده تا از بحران روبرو شدن با چهره کارمندان شرکت رها شود.
وی می گوید ما اینجا تعداد زیادی مشتری داریم که برای سپری کردن روزهای کاری خود به نوشیدن قهوه احتیاج دارند. اما من خیلی خوش شانسم، چون آماده کردن قهوه به کار و عشق زندگی ام بدل شده است.

تاتیانا بکر، مالک کافی شاپ « ترابانت و چای» نیز از حرفه خود در صنعت فن آوری دست کشیده و به فروش قهوه روی آورده است.

بکر می گوید واقعیت این است که دم کردن قهوه به مهارت های مهندسی احتیاج دارد و با پیشرفت های نوینی که در دستگاه ها و فن آوری های تولید قهوه صورت گرفته، چالش اصلی ما به روز بودن در صنعت مدرن تهیه قهوه است.
قهوه محصول بسیار پویایی ست. انتخاب بهترین دانه قهوه و درست کردن آن با فن آوری های پیشرفته از جمله معدود مسائلی هستند که برای فروش و بازایابی قهوه اهمیت دارند.

از دورانی که اولین کافی شاپ استارباکس در سیاتل افتتاح شد، تا برهه ای که کافی شاپ ها از جدیدترین و مدرن ترین فن آوری و ابزارهای غیرمتعارف برای بازاریابی قهوه استفاده می کنند، سه دهه گذشته و فرهنگ نوشیدن قهوه به پدیده ای بدل شده که شهروندان سیاتل را به ابداع فرضیه های نوینی واداشته است.

دیوید شومر، صاحب کافی شاپ ویواچه اسپرسو می گوید ساکنان سیاتل حاضرند برای نوشیدن قهوه با کیفیت عالی پول بیشتری بپردازند. بنابراین صاحبان کافی شاپ ها برای دم کردن قهوه خود به ابتکارهای جدیدی دست می زنند.

سباستین سیمچ، صاحب کافی شاپ « قهوه سیاتل کارساز است» می گوید این شهر اغلب بارانی است و مردم خیلی افسرده اند. ابتکار تولید لامپ های نور مصنوعی مشکل کمبود آفتاب مردم سوئد را حل کرده است، در سیاتل هم قهوه تنها عاملی است که مردم را از خودکشی باز می دارد.

XS
SM
MD
LG