لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۵

پای قهوه استارباکس به هند باز شد


شعبه استارباکس در مرکز شهر بمبئی در همین ماه افتتاح شد
شعبه استارباکس در مرکز شهر بمبئی در همین ماه افتتاح شد
ده روزی است که در مرکز شهر بمبئی هند غوغایی برپاست: صف های طولانی – گاهی تا پنجاه نفر – در برابر یک ساختمان قدیمی. یک مأمور پلیس دم در ایستاده و وقتی یک نفر از ساختمان بیرون می آید، یک نفر دیگر را به داخل ساختمان راه می دهد. چه خبر است؟ این صف برا ی چیست؟ آنها برای ورود به کافی شاپ استارباکس یک ساعتی در صف منتظر می شوند. یک مشاور مالی ۲۷ ساله که هفته پیش در چنین صفی ایستاد می گوید «همه هیجان دارند. ما مارک های قهوه خودمان را داریم ولی قهوه استارباکس چیز دیگری است.»

استارباکس، بزرگترین کافی شاپ زنجیره ای دنیا روز ۱۹ اکتبر اولین شعبه اش را در هند افتتاح کرد. دو شعبه دیگر – که یکی از آنها در هتل مشهور «کاخ تاج محل» مومبای (بمبئی) قرار دارد – هفته پیش در هند افتتاح شد، و آنها هم مشتریان زیادی را به خود جلب کرده اند.

استارباکس با ۱۷۶۰۰ شعبه در ۶۱ کشور جهان، تازه پایش به هند باز شده است. این شرکت که دفتر اصلی اش در شهر سیاتل است، سال ۱۹۹۹ اولین شعبه اش را در چین افتتاح کرد؛ و اکنون در آن کشور پهناور ۶۰۰ شعبه دارد.

هند مرکز چای است؛ و سر هر چهارراه دکه ای هست که می توانید یک فنجان چای شیرین و مخلوط با شیر را به پنج روپیه بخرید. اما با بالارفتن درآمد مردم بر تعداد کافی شاپ ها در شهرهای بزرگ هم افزوده شده است. تولید و فروش قهوه هند که پنج سال پیش تنها ۴۰ میلیون دلار بود، اکنون برابر با ۲۳۰ میلیون دلار است. حال ورود استارباکس ممکن است بازار قهوه داخلی را کم رونق کند.

ظهور کافی شاپ استارباکس در هند – که در دو شعبه آن در مومبای ساندویچ پنیر و کیک های میوه ای مناسب با ذائقه هندی ها عرضه می شود – در کنارگردشگاه ها، فروشگاهها و مناطق تجاری سطح بالا، به چهره هند رنگ و روی بین المللی داده است. با حذف محدودیت های سرمایه گذاری خارجی در هند، فروشگاههای زنجیره ای بین المللی بیشتری در آینده نزدیک به هند می روند.

بعضی از مردم هند از حضور مارک های خارجی معروف در کشورشان خوشحال به نظر می رسند. ریتیکا نورتی، مهندس جوان نرم افزار کامپیوتر می گوید تا حالا استارباکس را در فیلم ها یا در تلویزیون می دیدم. حالا یک قدمی محل کارم است و می توانم هر وقت خواستم آنجا قهوه بخورم. او به فیلم «شیطان پرادا می پوشد» اشاره می کند – که در آن مریل استریپ نقش سردبیر مستبد یک مجله مد را بازی می کند و منشی اش هر صبح باید برایش قهوه بیاورد – و می گوید با دیدن این صحنه «کنجکاو شده بودم و از خودم می پرسیدم: این چیه؟»
XS
SM
MD
LG