لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۶

رقابت چای و قهوه درهند


يک چای فروش محلی در مغازه اش در بمبئی سرگرم درست کردن قهوه است
يک چای فروش محلی در مغازه اش در بمبئی سرگرم درست کردن قهوه است

هند به طورسنتی کشوری چای دوست است. اما اخیراً مردم هند به قهوه نیز گرایش یافته اند، و بازاری بالقوه برای تولیدکنندگان قهوه فراهم آورده اند. از سوی دیگر، تولیدکنندگان داخلی چای نیز از بیم رکود بازار فراورده شان، به تبلیغات گسترده تربرای چای دست زده اند.

طی دهه اخیر، جمعیت انبوه هند، قهوه را به گونه ای روزافزون و به عنوان نوشیدنی امروزی، از چای متمایز کرده اند. یکی از دلایل مهم این تمایز، آن است که کافی شاپها به مکانهایی مناسب برای صرف وقت جوانان بدل شده و امکان این را نیز فراهم می آورد که جدا از نوشیدن قهوه، به معاشرت یا مطالعه نیز بپردازند.

حاصل توجه به قهوه و قهوه خانه، آن است که اخیراً شمار قهوه خانه های زنجیره ای درهند افزون شده و از شهرهای بزرگی چون بمبئی و دهلی نو، به شهرهای کوچکترآن کشور نیز گسترش یافته اند. میزان مصرف قهوه درهند، طی ده سال اخیر، دو برابر شده است. اما جدا از قهوه خانه های داخلی، اقسام خارجی آن نیز درهند گشوده و فعال شده اند. قهوه خانه هایی با ارائه قهوه های اروپایی چون لاواتزای ایتالیا و کاستا کافی بریتانیا، هم اکنون درهند حضوردارند. استارباکس آمریکا نیز قصد دارد طی ماههای آینده سال جاری میلادی،حضورفعال خود را درهند، با گشودن چند شعبه آغاز کند.

این همه اما، حاکی از افول اقبال چای نیست؛ نوشیدنی که یک قرن و نیم است هندیان آن را می نوشند. چای را هندیان همان چای می خوانند. میزان مصرف چای درهند هشت برابر قهوه است.

بیشترین میزان فروش چای هند را دستفروشان دارند. تنوع بازارگرم قهوه را بازارداغ چای هندی نیزدارد، به جای اسپرسو و کاپوچینو، چای لیمو، چای سبز سرد و چای ماسالا درمیان آنهاست؛ چای ماسالا نوعی چای است که با ادویه هندی دم می کنند. چای را مردم هند نه درفنجان، که درلیوان می نوشند.

مألوف و متعارف جامعه هند، نوشیدن چای در خانه است. اما با فزونی یافتن قهوه خانه ها و قهوه نوشان، چای نیز آرام آرام به خارج از خانه و محل کار نیز راه می یابد و به آن می انجامد که چایخانه ها نیز جای خود را درآن کشوربازکنند.

تولیدکنندگان و فروشندگان چای هند، می کوشند برخواص آن بیشتر تأکید کنند. چای، بیش از قهوه حاوی آنتی اکسیدان و کمتر از آن حاوی کافئین است. تلاش این گروه، آن است که به مردم یادآوری کنند که چای، بیش از قهوه برایشان فایده های فیزیکی دارد. بازاریابان اما، برآنند که رجحان یکی از این دو نوشیدنی محبوب، اهمیتی ندارد، بلکه آنچه مهم است، جمعیت جوان هند است. نیمی از جمعیت آن کشور کمتر از بیست و پنج سال دارند، از آن روی، به باور بازاریابان، هم چای بازارداغ خود را حفظ خواهد کرد، و هم قهوه بازاری گرمتر خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG