لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۸

ورزشی‌نگاران درباره حکم احسان پیربرناش: پیگیری‌ها بی‌پاسخ مانده است


احسان پیربرناش
احسان پیربرناش

یک انجمن ویژه ورزشی‌نگاران در ایران به صدور حکم زندان بلندمدت برای یک طنز‌نویس ورزشی واکنش نشان داد.

انجمن نویسندگان، خبرنگاران، و عکاسان ورزشی ایران در واکنش به صدور حکم ۱۰ سال حبس برای احسان پیربرناش، طنزنویس ورزشی، در دادگاه بدوی، نوشت که پیگیری این انجمن نزد نهادهای قضایی و وزارت ارشاد برای آزادی «همکاران» بازداشت‌شده «هیچ پاسخ روشن و نتیجه مثبتی به همراه نداشت.»

این انجمن‌ با تاکید بر ضرورت شفاف‌سازی در مورد احکام صادره برای ورزشی‌نگاران بازداشتی، از جمله احسان پیربرناش، خواهان تجدیدنظر در این احکام و فراهم کردن زمینه آزادی روزنامه‌نگاران شده است.

پیش‌تر گزارش‌هایی مبنی بر وخامت حال احسان پیربرناش که در زندان قائمشهر نگهداری می‌شد، منتشر شده بود.

بهناز میر مطهریان، همسر احسان پیربرناش، پیشتر از حمله عصبی شدید او خبر داده و نوشته بود که نفس کشیدن برای احسان پیربرناش سخت شده و «شرایط او رو به وخامت» است.

پیربرناش که پیش‌تر سردبیر وبسایت مستقل خبری «بانک ورزش» بود و در سال‌های اخیر با طنزهای اجتماعی‌اش شناخته می‌شد، اوایل آبان‌ماه بازداشت شد.

بنا به گزارش پایگاه حقوق بشری هرانا تا روز ۲۴ دی ۱۴۰۱ شمار کشته‌شدگان اعتراضات جاری در ایران ۵۲۲ نفر، از جمله ۷۰ فرد زیر ۱۸ سال، و تعداد بازداشت‌شدگان ۱۹۴۰۰ نفر برآورد می‌شود.

جمهوری اسلامی تاکنون چهار تن به نام‌های حمید شکاری، مجید رضا رهنورد، محمد حسینی،‌ و محمد مهدی کرمی را در ارتباط با اعتراضات اخیر اعدام کرده است. این اعدام‌ها با واکنش‌های منفی شدیدی در داخل و خارج از ایران رو‌به‌رو شده است.

XS
SM
MD
LG