لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

احضار «تعداد قابل توجهی» روزنامه‌نگار؛ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران: ۳۰ تن در بازداشت هستند


نقض حق آزادی رسانه‌ها
نقض حق آزادی رسانه‌ها

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران اعلام کرد بنا بر تازه‌ترین فهرست که بیستم دی تهیه شده است، در حال حاضر ۳۰ روزنامه‌نگار در بازداشت به سر می‌برند و «تعداد قابل توجهی» نیز احضار شده‌اند.

به گزارش «امتداد» در روز چهارشنبه ۲۱ دی، کمیته و هیئت اجرایی پیگیری وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی، بر اساس «گزارش‌های رسمی و غیررسمی» شمار خبرنگاران بازداشت‌شده را «حدود ۷۰ نفر» اعلام کرد و افزود که «تعدادی از این افراد با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.»

پیشتر، ایمان شمسایی، مدیر مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تاکید بر پیگیری وضعیت خبرنگاران بازداشتی، گفته بود که «هیچ فردی در تهران به‌خاطر فعالیت رسانه‌ای دستگیر نشده است.»

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران با بیان این که «دیدارها و درخواست‌هایی» با برخی مقامات در «نهادهای قضایی و امنیتی» برای پیگیری وضعیت روزنامه‌نگاران بازداشتی انجام شده، اعلام کرد که «تا به امروز تعداد قابل توجهی از روزنامه‌نگاران نیز احضار شده‌اند.»

بر اساس فهرست منتشر شده، در حال حاضر «فرخنده آشوری، نیلوفر حامدی، مارال دارآفرین، ملیحه درکی، مهرنوش طافیان، مریم قناد، الهه محمدی، ویدا ربانی، و فرزانه یحیی‌آبادی» از جمله روزنامه‌نگاران زن هستند که در بازداشت به سر می‌برند.

همچنین در فهرست روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده نام «ایمان به‌پسند، امیرحسین بریمانی، میلاد بی‌دریغ، احسان پیربرناش، علیرضا جباری دارستانی، آریا جعفری، پیام خدابنده‌لو، اسماعیل خضری، علی خطیب‌زاده، سجاد رحمانی، سعید سیف‌علی، اشکان شمی‌پور، امید طحان بیدهندی، امیر عباسی، میلاد علوی، مهدی قدیمی، شهریار قنبری، مسعود کردپور، روح‌الله نخعی، امید هرمزی، و حسین یزدی» نیز ذکر شده است.

با آغاز این دور از اعتراضات سراسری ایران از ۲۶ شهریور در پی کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد نیروی انتظامی، موج احضار، هشدار، و بازداشت روزنامه‌نگاران در کشور شدت گرفته است.

کمیته‌ حفاظت از روزنامه‌نگاران در گزارش سالانه خود جمهوری اسلامی ایران را در کنار چین، میانمار، ترکیه، و بلاروس در صدر فهرست جهانی بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران قرار داده است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG