لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

افزایش نگرانی‌ها از وخامت حال یک ورزشکار و یک خبرنگار ورزشی در بازداشت


احسان پیربرناش، روزنامه‌نگار ورزشی (راست) و حسین شَهرَوی، سنگ‌نورد
احسان پیربرناش، روزنامه‌نگار ورزشی (راست) و حسین شَهرَوی، سنگ‌نورد

خانواده‌های حسین شَهرَوی، ورزشکار سنگ‌نورد، و احسان پیربرناش، روزنامه‌نگار ورزشی و طنزنویس بازداشت‌شده، از وخامت حال آن‌ها در بازداشت خبر داده‌اند.

حسین (داریوش) شَهرَوی ورزشکار سنگ‌نوردی است که روز ۴ آبان توسط افراد لباس شخصی در ماشین یکی از دوستانش بازداشت شده و اکنون در زندان اوین به سر می‌برد. محبوبه شهروی، خواهر او، که او هم سنگ‌نورد است، در پستی اینستاگرامی خبر داد که در تنها ملاقاتی که با برادرش داشته متوجه شده است که حالش خوب نیست و به او قرص می‌دهند و «دارو تزریق» می‌کنند.

به نوشته خانم شهروی،‌ جرم برادرش را «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی و خارجی، و اخلال در نظم و آسایش عمومی» تعیین کرده است و او نمی‌تواند وکیل داشته باشد‌، مددکار را ببیند، نامه بنویسد، یا درخواست بدهد.»

خانم شهروی همچنین با بیان این که در آخرین تماس تلفنی که با خانواده داشته به آن‌ها گفته است که یادش نمی‌آید چه اتفاقاتی افتاده و نمی‌داند که چرا در زنده است، می‌پرسد با برادرش چه کار کردند که «ذهن او یاری نمی‌کند؟»

بیتا میر مطهریان، همسر احسان پیربرناش، روزنامه‌نگار ورزشی و طنزنویس بازداشت‌شده که در زندان قائمشهر است، نیز از حمله عصبی شدید او در دو روز گذشته خبر داده و نوشته است که نفس کشیدن برای احسان پیربرناش سخت شده و «شرایط او رو به وخامت» است.

پیربرناش که پیش‌تر سردبیر وبسایت مستقل خبری «بانک ورزش» بود، در سال‌های اخیر با طنزهای اجتماعی‌اش شناخته می‌شد و اوایل آبان‌ماه بازداشت شد. او بنا به نوشته همسرش پس از گذراندن ۱۲ روز شرایط سخت بازجویی، ۴۸ روز است در زندان قائمشهر در شرایط قرنطینه به سر می برد.

خانم میر مطهریان درباره شرایط قرنطینه می‌نویسد: «اتاقی ۲۵ متری که در این ماه‌ها تا ۶۸ نفر را هم در خود جای داده است... اتاقی که امکانات بند عمومی مثل هواخوری و استفاده از تلفن در ساعات اداری و... را ندارد.»

احسان پیربرناش پیش از این هم در زندان دچار حمله عصبی شده و همسرش در توضیح آن نوشته است: «دوری از کیان و شنیدن صدای گریه‌هایش پای تلفن، فراتر از تحملی است که قلب و روح پدری مثل احسان دارد.» و در پستی دیگر در روز ۲۵ آبان نوشته که با قرار وثیقه آقای پیربرناش موافقت نشده است و «گویا قرار هم نیست به زودی تصمیمی درباره آن گرفته شود.»

خانم میر مطهریان آخرین پست اینستاگرامی خود را این طور به پایان برده است: «خواسته من و ما غیرقانونی نیست؛ احسان می‌توانست تا امروز - و امروز هم می‌تواند – با وثیقه آزاد شود.»

بنا به گزارش پایگاه حقوق بشری هرانا تا روز ۷ دی ۱۴۰۱ شمار کشته‌شدگان اعتراضات جاری در ایران ۵۰۸ نفر، از جمله ۶۹ فرد زیر ۱۸ سال، و تعداد بازداشت‌شدگان ۱۸۶۶۶ نفر برآورد می‌شود. شبکه خبری «سی بی سی» کانادا در روز ۲۵ دسامبر اعلام کرد که دست کم ۹۰ نفر از این بازداشت شدگان در خطر اعدام قرار دارند.

جمهوری اسلامی تاکنون حمید شکاری و مجید رضا رهنورد را در ارتباط با اعتراضات اخیر اعدام کرده است. این اعدام‌ها واکنش منفی شدیدی در داخل و خارج از ایران داشته است.

XS
SM
MD
LG