لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۵

شگفتی‌های جام جهانی فوتبال زنان؛ حذف آمریکا و آلمان شرکت‌های نایکی و آدیداس را دچار مشکل کرد


تیم ملی‌ فوتبال اسپانیا
تیم ملی‌ فوتبال اسپانیا

شگفتی‌های جام جهانی فوتبال زنان به میزبانی مشترک استرالیا و نیوزیلند، و کسب نتایج غیرقابل پیش‌بینی دراین رقابت‌ها شرکت‌های تولید پوشاک ورزشی «آدیداس» و «نایکی» را دچار مشکل کرد.

به گزارش «رویترز»، حذف زودهنگام آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی، و مشخص شدن این موضوع که یکی از تیم‌های حاضر برای نخستین بار قهرمان جام جهانی خواهند شد، این شرکت‌ها را مجبور کرد تا برای مطابقت با شرایط و جذب خریداران، سیاست‌های تجاری خود را به سرعت تغییر دهند.

انتظار می‌رود که رقابت‌های استرالیا ‌و نیوزیلند، یکی از محبوب‌ترین رویدادهای ورزشی مستقل زنان در جهان باشد که تاکنون برگزار شده است. با وجود تفاوت‌های زمانی برای مناطق مختلف جهان که تماشای مسابقات را برای بسیاری از اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها دشوار کرده است، فیفا انتظار دارد که حدود دو میلیارد نفر تماشاگر این جام جهانی باشند که موفقیت بزرگی برای فدراسیون جهانی فوتبال محسوب می‌شود.

آدیداس، نایکی، و برخی خرده‌فروشان پوشاک ورزشی در این دوره سرمایه گذاری قابل توجهی را در بخش بازرگانی انجام داده‌اند. آمارها نشان می‌دهد که ارزش کل حمایت مالی این شرکت‌ها از ۳۴۲ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ به حداقل ۳۴۹ میلیون دلار رسیده است، و بسیاری از برندها با مضامین متنوعی درباره توانمندسازی زنان وارد این عرصه شدند.

تیم ملی‌ فوتبال آمریکا
تیم ملی‌ فوتبال آمریکا

فروشگاه زنجیره‌ای «دیکس» در آمریکا که پیراهن، پوشاک، و اقلام ورزشی متنوع تیم ملی فوتبال زنان آمریکا را می‌فروشد، پس از شکست این تیم مقابل سوئد، اجناس خود را با تخفیف‌های ۲۵ تا ۳۵ درصدی حراج کرده است.

این فروشگاه نیز مانند سایر فروشندگان انتظار داشت که آمریکا به دیدار پایانی برسد ‌و شور و هیجان طرفداران به فروش بیشتر محصولات مرتبط با این تیم کمک کند ولی حذف ایالات متحده همه چیز را تغییر داد.

شکست آمریکا خبر ناخوشایندی برای شرکت نایکی است که اسپانسر اصلی این تیم بود و پیش از آغاز مسابقات تبلیغات زیادی را با حضور ستاره‌های آمریکایی تولید کرد. بازی ضعیف چهره‌های مطرح و شناخته شده تیم نیز مزید بر علت شد تا پخش این پیام‌های بازرگانی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به تدریج متوقف شود.

بر اساس داده‌های موجود، نایکی که حامی مالی تیم‌های ملی زنان آمریکا، انگلیس، و چند کشور دیگر است، در طول مسابقات تنها هشت درصد از محصولات خود را فروخته است، این میزان در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۳ درصد بود.

وضعیت برای آدیداس، رقیب نایکی تا حدی بهتر است. این شرکت اسپانسر اسپانیا و سوئد، دو تیمی است که به مرحله نیمه نهایی رسیدند و یکی از آنها قطعا به فینال می‌رسد. آمار نشان می‌دهد که آدیداس تاکنون ۲۱ درصد از محصولات خود را فروخته است، این رقم در مسابقات سال ۲۰۱۹ حدود هشت درصد بود.

تیم ملی‌ فوتبال آلمان
تیم ملی‌ فوتبال آلمان

البته این شرکت ضربه مهلکی را از حذف تیم ملی فوتبال آلمان دریافت کرد که حتی موفق به صعود به مرحله دوم نشد و اقلام ورزشی مرتبط با آن مشتریان زیادی نداشت. این در حالی است که آدیداس در این دوره، تولید پیراهن‌های تیم ملی فوتبال زنان آلمان را نسبت به سال ۲۰۱۹ دو برابر کرده بود و انتظار داشت که به مراحل بالاتر برسد.

در نخستین بازی مرحله نیمه‌نهایی، اسپانیا دو بر یک سوئد را شکست داد و به فینال رسید. دومین مسابقه میان تیم‌های استرالیا و انگلیس برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG