لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

باشگاه بارسلونا به اتهام پرداخت رشوه در یک پرونده داوری بازجویی می‌شود


فدراسیون فوتبال اسپانیا
فدراسیون فوتبال اسپانیا

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ششم مهر، بر اساس سند دادگاهی که به دست آورده است، نوشت که باشگاه فوتبال بارسلونای اسپانیا به دلیل احتمال آنچه «رشوه خواری فعال» نامید، به عنوان بخشی از دو دهه تحقیقات مربوط به فساد در کمیته داوران تحت بازجویی قرار دارد.

دادگاه شهر بارسلون اعلام کرد که پلیس روز پنجشنبه دفاتر کمیته داوران اسپانیایی در فدراسیون فوتبال در شهر مادرید، پایتخت اسپانیا، را به عنوان بخشی از تحقیقات جاری در مورد «فساد سیستماتیک احتمالی» در این کمیته بازرسی کرده است.

این اتفاق در شرایطی روی داده است که فدراسیون فوتبال اسپانیا در بحبوحه اتهام سوء‌استفاده جنسی علیه لوئیس روبیالس، رئیس سابق آن، قرار دارد.

لوئیس روبیالس در ۲۹ مرداد سال جاری، در مراسم پایانی جام جهانی فوتبال زنان و هنگام ابراز خوشحالی اعضای تیم، جنی هرموسو، بازیکن تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا، را بوسید و خشم عمومی را علیه خود برانگیخت. این موضوع تا حد زیادی، هم پیروزی این تیم و هم رسوایی داوری در اسپانیا را تحت الشعاع قرار داد. او از سمت خود استعفا داده است.

تحقیقات مربوط به فساد در داوری در حال حاضر گسترده‌تر شده و به باشگاه بارسلونا رسیده است. قاضی این پرونده؛ خواکین آگویره لوپز، در اوایل ماه جاری میلادی گفت که باشگاه ممکن است از نوعی روابط پشت‌پرده سود برده باشد.

اوایل امسال، دادستان‌ها شکایتی را مبنی بر پرداخت بیش از ۷.۳ میلیون یورو (۷.۸ میلیون دلار) طی ۱۷ سال به شرکت‌های متعلق به خوزه ماریا انریکز نگریرا، نایب رئیس کمیته داوران اسپانیا از ۱۹۹۳ تا۲۰۱۸ میلادی، ارائه کردند.

یک منبع باشگاه بارسلونا به رویترز گفت که این باشگاه در این زمینه بیانیه رسمی صادر نخواهد کرد و افزود که وکلای جنایی با در نظر گرفتن امکان طرح این مسئله، «از روز اول برای آن آماده شدند و بر روی همه جنبه‌های مربوط به این پرونده کار می کنند.»

باشگاه بارسلونا، قهرمان لالیگا، لیگ اصلی فوتبال اسپانیا، انجام هرگونه تخلفی را رد کرده است. این باشگاه در بیانیه‌ای در اردیبهشت ماه اعلام کرد که یک مشاور خارجی را در مورد «گزارش‌های فنی مرتبط با داوری حرفه‌ای» استخدام کرده که روشی مرسوم در میان باشگاه‌های حرفه‌ای فوتبال است.

باشگاه رئال مادرید، رقیب سرسخت بارسلونا، به عنوان طرف خسارت دیده به این دعوای حقوقی پیوسته بود.

قاضی آگویره می‌گوید که خوزه ماریا انریکز نگریرا، مسئول رتبه‌بندی و ارزیابی داوران، بوده است ولی در اوایل همین ماه اعلام کرد که تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر پرداخت پول از سوی او به داوران برای تأثیرگذاری بر نتایج بازی‌ها پیدا نشده است.

XS
SM
MD
LG