لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

پرتاب موفق موشک اسپیس‌ اکس؛ مسافران «۵۵ میلیون دلاری» راهی ایستگاه فضایی شدند


SpaceX Private Crew
SpaceX Private Crew

موشک شرکت «اسپیس‌ اکس» که سه مسافر ثروتمند خود را برای اقامت ده روزه به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد، بعد از ظهر جمعه ۱۹ فروردین با موفقیت از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا به مدار زمین پرتاب شد.

این گردشگران که هر یک برای این سفر فضایی مبلغ ۵۵ میلیون دلار پرداخته‌اند، مهمانان سازمان ملی فضایی و هوانوردی آمریکا «ناسا» خواهند بود. ناسا قصد دارد مانند سازمان فضایی روسیه در زمینه گردشگری فعال باشد.

این نخستین پرواز خصوصی فضاپیمای شرکت اسپیس‌ اکس به مرکز فضایی بین‌المللی است که پس از انتقال فضانوردان ناسا به این مرکز در دو سال اخیر انجام می‌شود.

لری کانر آمریکایی، مارک پتی کانادایی، و ایتان استیب اسرائیلی، مسافرانی هستند که راهی این سفر شدند. یک فضانورد حرفه‌ای به نام مایکل لوپز-الگریا نیز هدایت این فضاپیما را بر عهده دارد.


۵۵ میلیون دلار پرداختی شامل هزینه رفت و آمد، اقامت، و وعده‌های غذایی است که در این مرکز سرو می‌شود.

سازمان فضایی روسیه از چند دهه پیش میزبان گردشگران در ایستگاه فضایی بین‌المللی، و پیش از آن در ایستگاه میر بوده و از این طریق درآمد قابل توجهی کسب کرده است.

ناسا پس از سال‌ها مخالفت با حضور گردشگران در ایستگاه فضایی بین‌المللی، سرانجام آن را پذیرفت.

سه مسافر جدید می‌توانند از تمامی بخش‌های این مرکز فضایی به غیر از بخش روسیه دیدن کنند، مگر این که سه فضانورد روسی با حضور آنها در بخش خود موافقت کنند.

این سفر فقط تفریحی نیست و آنها در طول اقامت خود در این مرکز در انجام مجموعه‌ای از پژوهش‌های علمی مشارکت خواهند داشت.

سه آمریکایی و یک آلمانی دیگر ساکنان کنونی مرکز فضایی بین‌المللی هستند.

این سفر از طرف شرکت خصوصی «اکسیوم اسپیس» که همکاری نزدیکی با ناسا و اسپیس‌ اکس دارد، هماهنگ شده است.

این شرکت قصد دارد دومین سفر خصوصی خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی را در سال ۲۰۲۳ انجام دهد.

اکسیوم اسپیس تا سال ۲۰۲۴ بخش‌های بیشتری را برای پذیرایی از گردشگران به ایستگاه فضایی بین‌المللی اضافه می‌کند و امیدوار است که تا پنج سال آینده اقامت‌گاه مستقل و مجهزی را با امکانات رفاهی بیشتر در مدار زمین ایجاد کند.

این دومین پرواز خصوصی است که توسط موشک و فضاپیمای اسپیس‌ اکس انجام می‌شود. این شرکت تاکنون نسبت به رقبای خود، یعنی شرکت‌های «بلو اوریجین» و «ویرجین گلکتیک»، موفق‌تر بوده است.

XS
SM
MD
LG