لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

پیشنهاد بودجه ۲۶ میلیارد دلاری بایدن برای ناسا، سفر به مریخ را هموار می‌کند


پیام تبریک جو‌ بایدن به ناسا بابت فرو‌د موفق مریخ‌نورد این سازمان بر سیاره سرخ
پیام تبریک جو‌ بایدن به ناسا بابت فرو‌د موفق مریخ‌نورد این سازمان بر سیاره سرخ

مدیر ادارهٔ کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا (ناسا) می‌گوید که بودجه پیشنهادی دولت بایدن در بوجه سال آینده ، حضور پایدار بر کره ماه، و اقدامات مربوط به نخستین سفر اکتشافی انسان به کره مریخ را هموار می‌کند.

بیل نلسون، مدیر ناسا، دوشنبه گفت که رقم درخواستی دولت جو‌ بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای این سازمان در سال آینده میلادی ۲۶ میلیارد دلار است که بزرگترین بودجه علمی در تاریخ ناسا محسوب می‌شود.

به گفته سناتور نلسون، این رقم حدود هشت درصد بیشتر از سطوح هزینه‌های فدرال مصوب یا لایحه بودجه تخصیصی سال مالی ۲۰۲۲ است.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، مدیر ناسا در بیانیه خود، اختصاص چنین بودجه‌ای به سازمان ملی فضایی و هوانوردی آمریکا را «نشان‌دهنده اعتماد دولت بایدن-هریس به نیروی کار خارق‌العاده این سازمان» دانست که «ناسا را به بهترین مکان برای کار در دولت فدرال» تبدیل می‌کند.

به گفته بیل نلسون، این بودجه، سرمایه‌گذاری در مشاغل و دانشگاه‌هایی است که در تمامی پنجاه ایالات آمریکا با ناسا همکاری می‌کنند و مشاغلی با درآمدهای خوب ایجاد می‌کند.

مدیر ناسا در ادامه افزود که درخواست چنین بودجه‌ای «نشان از حمایت از مأموریت‌های این‌ سازمان در دوره جدیدی از پژوهش و اکتشافات دارد.»

بیل نلسون
بیل نلسون

این درخواست دوشنبه به عنوان بخشی از بودجه پیشنهادی جو بایدن برای سال مالی ۲۰۲۳ به کنگره ایالات متحده ارائه شد.

ناسا معتقد است که بودجه درخواستی مورد ذکر به این ‌سازمان امکان می‌دهد تا برنامه‌ «آرتمیس» با هدف فرود نخستین فضانورد زن، نخستین فضانورد رنگین‌پوست بر کره ماه تا سال ۲۰۲۵، و سایر پروژه‌های مهم خود را ادامه‌ دهد.

بزرگترین بخش این بودجه ۲۶ میلیارد دلاری به برنامه آرتمیس اختصاص دارد.

آرتمیس، مهمترین برنامه اکتشافی ناسا محسوب می‌شود که هدفش حضور پایدار بر کره ماه، و نخستین سفر اکتشافی انسان به کره مریخ است.

به گفته بیل نلسون، ناسا قصد دارد تا تجربیات تازه خود در کره ماه را در سایر نقاط منظومه شمسی ادامه دهد و فضانوردان این سازمان تا سال ۲۰۴۰ بر روی کره مریخ فرود آیند.

بیل نلسون
بیل نلسون

بر اساس این بودجه، حدود ۷.۶ میلیارد دلار برای اکتشافات اعماق فضا، و ۴.۷ میلیارد دلار برای توسعه سیستم‌های اکتشافی در نظر گرفته شده است.

به همین منظور حدود ۴.۷ میلیارد دلار برای حمایت از مأموریت‌های ناسا به کره ماه اختصاص دارد که شامل فضاپیمای «اوریون» و موشک سیستم پرتابی است که فضانوردان را بر روی این کره فرود می‌آورد.

حدود ۱.۵ میلیارد دلار نیز برای تأمین مالی رقابت جدید برای توسعه فرودگاههای ماه پایدار که هفته گذشته ناسا اعلام کرد. هزینه خواهد شد.

به گفته مدیر ناسا، همانطور که در گذشته پروژه آپولو باعث اشتغال چندین نسل از مهندسان، دانشمندان، و تکنسین‌ها شد و نتایج خارق‌العاده‌ای داشت، اکنون پروژه آرتمیس محور اصلی فعالیت‌های آینده این سازمان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG