لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۸

یک سال از فرود «استقامت» بر مریخ گذشت؛ ناسا موفقیت تاریخی را جشن می‌گیرد


مریخ‌نورد «استقامت» در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ بر سطح مریخ فرود آمد
مریخ‌نورد «استقامت» در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ بر سطح مریخ فرود آمد

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا به مناسبت نخستین سالروز فرود موفقیت‌آمیز مریخ‌نورد «استقامت» بر کره مریخ، مراسم و جشن‌های مختلف برگزار می‌کند.

استقامت، در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ بر سطح مریخ فرود آمد و در حال کاوش و پژوهش در سیاره سرخ است.

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، «ناسا»، از تمامی علاقمندان دعوت کرده است که بخشی از مهمانی بزرگی باشند که به همین مناسبت در نقاط مختلف آمریکا برگزار می‌شود.

به گزارش تارنمای «اسپیس»، علاقمندان می‌توانند به صورت حضوری یا مجازی در این برنامه‌ها شرکت کنند.

در برخی شهرها از جمله سیاتل، سانفرانسیسکو، و نیویورک، برنامه‌های حضوری هیجان‌انگیز برگزار می‌شود و مدل‌های مریخ‌نور‌د استقامت در اندازه‌های مختلف به نمایش گذاشته می‌شود.

مریخ‌نورد «استقامت»
مریخ‌نورد «استقامت»

برخی برنامه‌ها نیز اینترنتی خواهد بود و شرکت در آنها هیچ محدودیتی ندارد و رایگان است.

برای نمونه، جنیفر تروسپر، مدیر پروژه استقامت، و کیتی استک مورگان، معاون علمی پروژه در جریان برنامه‌ای که پنجشنبه ۱۷ فوریه ده شب بوقت شرق آمریکا برگزار می‌شود، درباره یافته‌های علمی نخستین سال این مأموریت اکتشافی در مریخ توضیح می‌دهند.

این برنامه از طریق کانال یوتیوب آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در جنوب کالیفرنیا، که مأموریت استقامت را مدیریت می‌کند، پخش می‌شود.

هلیکوپتر «نبوغ»
هلیکوپتر «نبوغ»


تدی تزانتوس، مدیر هلیکوپتر «نبوغ» که همراه با استقامت به کره مریخ فرستاده شده است، پنجشنبه در یک برنامه اینترنتی که توسط موزه دریا، هوا، و فضا در شهر نیویورک ترتیب یافته است، سخن می‌گوید.

این برنامه‌ها از پنجشنبه تا دوشنبه ۲۱ فوریه ادامه دارد و ناسا فهرست کاملی از آنها را در تارنمای خود منتشر کرده است.

فرود استقامت بر کره مریخ، یکی از بزرگترین موفقیت‌های سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا محسوب می‌شود که مقدمه‌ای برای اعزام فضانورد به این سیاره است.

XS
SM
MD
LG