لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۸

اتیوپی میزبان گفتگوهای صلح سودان جنوبی


حضور اعضای گروه شورشی سودان جنوبی در افتتاحیه گفتگوهای صلح - آدیس آبابا، ۴ ژانویه ۲۰۱۴
حضور اعضای گروه شورشی سودان جنوبی در افتتاحیه گفتگوهای صلح - آدیس آبابا، ۴ ژانویه ۲۰۱۴
گروه های متخاصم سودان جنوبی بالاخره روز پنجم ژانویه گفتگوهای صلح را در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی آغاز کردند. این در حالی است که نبرد میان شورشیان با دولت مرکزی دستکم در دو نقطه کشور همچنان ادامه دارد.

نمایندگان سلواکی یر مایاردیت رئیس جمهوری و ریک ماچار معاون پیشین وی روز شنبه در افتتاحیه گفتگوها حضور یافتند.

دینا مفتی، سخنگوی وزارت امور خارجه اتیوپی گفت سرانجام پس از دو روز تأخیر، گفتگوهای رو در رو روز یکشنبه در آدیس آبابا آغاز شد. به گفته آقای مفتی دستورکار این گفتگوها چندین مسأله اساسی را دربرمی گیرد:«بی شک، آتش بس در رأس دستور کار است؛ موضوع دیگر گشودن راههایی برای رساندن کمک های انساندوستانه است، و بعد از آن آزادسازی بازداشت شدگان و دیگر مسائل قرار دارد.»
گفتگوهای صلح در سودان جنوبی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00
دانلود


وی گفت طرفین بی صبرانه در صدد یافتن راهی برای پایان دادن به درگیری ها هستند که بیش از یکهزار کشته برجا گذاشته است.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت واشنگتن از آنهایی که خواستار صلح هستند پشتیبانی می کند، اما در عین حال تلاش خواهد کرد تا با کمک جامعه بین المللی بر کسانی که برای برتری یافتن از زور استفاده می کنند، فشار آورد. وی گفت مذاکرات باید جدی باشد نه «حیله گری».

آشوب ها در سودان جنوبی در ماه دسامبر با حمله سربازان شورشی به ستاد ارتش آغاز شد. رئیس جمهوری سودان جنوبی، معاون پیشینش را به تلاش برای کودتا متهم کرد.

بنا به گزارش ها، نیروهای دولتی در حال پیشروی در شهر کلیدی «بُر» مرکز ایالت جونگلای هستند که در دست شورشیان قرار دارد. پیشتر، نیروهای وفادار به آقای ماچار اعلام کردندد که از شهر بر در حال پیشروی به سوی جوبا، پایتخت سودان جنوبی هستند.

میانجیگری گفتگوهای صلح روز یکشنبه را آژانس توسعه اقتصادی منطقه شرق آفریقا موسوم به IGAD برعهده دارد.
XS
SM
MD
LG