لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۹

سودان جنوبی: درگیری های تازه در شهر «بر»


شهر «بر» مرکز اصلی درگیری میان شورشیان سودان جنوبی با نیروهای دولتی، روز سه شنبه بار دیگر صحنه خشونت بود. نبرد میان «ارتش سفید» متشکل از جوانان هوادار معاون پیشین رئیس جمهوری سودان جنوبی با نظامیان دولتی در شهر کلیدی بر، تنها یک هفته پس از بازپس گیری کنترل شهر توسط نیروهای دولتی درگرفته است. سخنگوی شورشیان هوادار ماچار می گوید کنترل شهر بار دیگر به دست ارتش سفید افتاده است.

درگیری ها در حالی ادامه دارد که سازمان ملل و اتحادیه آفریقا طرفین را به خاتمه دادن فوری جنگ فراخوانده اند. شورای امنیت سازمان ملل متحد و شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا در بیانیه های جداگانه ای خواستار گفتگوی فوری میان سلوا مایاردیت رئیس جمهوری و ریک ماچار معاون پیشین وی شده اند.
اتحادیه آفریقا همچنین از دولت آقای مایاردیت خواسته است تا رهبران سیاسی بازداشتی را آزاد کند؛ و تهدید کرد هر یک از طرفین را که دست به خشونت بزند، تحریم می کند.

خشونت های قبیله ای میان نوئرهای طرفدار ریک ماچار، و دینکاهای هم قبیله سلوا مایاردیت زمانی آغاز شد که رئیس جمهوری سودان جنوبی، معاون سابقش را به توطئه کودتا متهم کرد. سازمان ملل می گوید درگیری ها بیش از هزار کشته و دهها هزار آواره برجاگذاشته است.
XS
SM
MD
LG