لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۱

گفتگوهای صلح سودان جنوبی در اتیوپی


از چپ: هایله ماریام دسالین نخست وزیر اتیوپی در کنار سلوا مایاردیت رئیس جمهوری سودان جنوبی و رئیس جمهوری کنیا در جوبا - ۲۶ دسامبر
از چپ: هایله ماریام دسالین نخست وزیر اتیوپی در کنار سلوا مایاردیت رئیس جمهوری سودان جنوبی و رئیس جمهوری کنیا در جوبا - ۲۶ دسامبر

سازمان ملل می گوید در درگیری های قبیله ای تا کنون بیش از هزار نفر کشته و دهها هزار نفر آواره شده اند.

دولت اتیوپی روز سه شنبه اعلام کرد دولت سودان جنوبی و ریک ماچار رهبر مخالفان آن دولت، هیأت هایی را برای گفتگوهای صلح به آدیس آبابا اعزام می کنند. سازمان بین المللی توسعه شرق آفریقا موسوم به IGAD روز سه شنبه را آخرین مهلت برای مذاکرات رو در رو میان دو طرف درگیری در سودان جنوبی تعیین کرده بود.

خشونت هایی که بیش از دو هفته است در سودان جنوبی جریان دارد، روز سه شنبه نیز با درگیری هایی در شهر «بر» ادامه یافت. این شهر در جریان جنگ داخلی بارها میان طرفین دست به دست شده، و آخرین بار هفته گذشته توسط نیروهای دولتی بازپس گرفته شده بود. خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی شورشیان گفت شورشیان هوادار ماچار بار دیگر کنترل شهر بر را در دست گرفته اند.
درگیری روز سه شنبه در حالی ادامه داشت که سازمان ملل و اتحادیه آفریقا طرفین را به ختم فوری جنگ فراخوانده اند.
در بیانیه های دوشنبه شب شورای امنیت سازمان ملل متحد و شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا آمده است گفتگوها میان سلوا مایاردیت رئیس جمهوری و ریک ماچار معاون پیشین وی باید بی درنگ آغاز شود.
اتحادیه آفریقا همچنین از دولت آقای مایاردیت خواست تا رهبران سیاسی بازداشتی راآزاد کند؛ و تهدید کرد هر یک از طرفین را که دست به خشونت بزند، تحریم می کند.
رئیس جمهوری اوگاندا روز دوشنبه با آقای مایاردیت دیدار کرد، و به آقای ماچار هشدار داد در صورتی که وی توافق آتش بس اعلام نکند، با اقدام از سوی کشورهای همسایه رو به رو خواهد شد.
«پزشکان بدون مرز» روز دوشنبه گفت از شروع درگیری های هفته گذشته در شهر بر، دههاهزار نفر از آن شهر گریخته اند.
ارتش جوانان حامی ریک ماچار به خاطر استفاده از گرد سفیدرنگی که برای دورکردن حشرات به صورتشان می زنند، به «ارتش سفید» معروف شده است.
خشونت های قبیله ای میان نوئرهای طرفدار ریک ماچار، و دینکاهای هم قبیله سلوا مایاردیت زمانی آغاز شد که رئیس جمهوری سودان جنوبی، معاون سابقش را به توطئه کودتا متهم کرد. سازمان ملل می گوید درگیری ها بیش از هزار کشته و دهها هزار آواره برجاگذاشته است.
XS
SM
MD
LG