لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۹

سودان جنوبی: آتش بسی که یک روزه نقض شد


توافق صلح پنجشنبه امضا شد و قرار بود روز جمعه به اجرا دراید.
توافق صلح پنجشنبه امضا شد و قرار بود روز جمعه به اجرا دراید.
شورشیان سودان جنوبی می گویند روز جمعه هدف حمله نیروهای دولتی قرار گرفتند. توافق آتش بس روز پنجشنبه میان دولت با شورشیان به امضا رسیده بود تا نقطه پایانی باشد بر هفته ها جنگ و خونریزی، و شروعی برای روند سخت و دراز صلح در کشور.

ژنرال لول کوآنگ، سخنگوی نظامیان شورشی، روز جمعه در بیانیه ای گفت نیروهای دولتی به مواضع شورشیان در ایالت مهم و نفتخیز یونیتی، و ایالت جونگلای در شمال پایتخت حمله کردند.

وی گفت نیروهای دولتی از حمایت شورشیانی از منطقه دارفور سودان و نیروهای اوگاندا برخوردار بودند.

سخنگوی ارتش سودان جنوبی می گوید گزارشی از حمله دریافت نکرده است.

روز پنجشنبه دو طرف درگیر در جنگ داخلی سودان جنوبی در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی توافق آتش بسی را امضا کردند که قرار بود از جمعه شب به اجرا گذاشته شود.

توافق با کمک میانجیانی از گروه توسعه اقتصادی شرق آفریقا حاصل شد و هدف از آن پایان دادن به جنگ خشونت باری بود که از ماه گذشته در پی رقابت سیاسی سلوا کی یر مایاردیت رئیس جمهوری با معاون پیشینش ریک ماچار در گرفته بود.

ربکا نیاندیگ، متحد سیاسی ریک ماچار روز جمعه به صدای آمریکا گفت: «اطمینان دارم که نیروهای ضددولتی آتش بس را رعایت خواهند کرد.». وی افزود:

«اعتقاد دارم که این افراد همه عضو نیروهای جنگی دکتر ریک ماچار هستند، و او می تواند با آنها صحبت کند. اگر قرار است برای توافق صلح گفتگو کنیم، پس چرا مردم همچنان بجنگند؟»

هر دو طرف درگیری متهم اند که به خصومت ها دامن زده اند. گزارش ها از کشتارهای قومی هدف دار، غارت و حمله به پایگاههای سازمان ملل متحد حکایت دارد.

همچنین گفته می شود جنگ داخلی سودان جنوبی هزاران کشته، و بیش از نیم میلیون نفر آواره برجاگذاشته است.
XS
SM
MD
LG