لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۶

ادامه بن بست سیاسی در سودان جنوبی


به گزارش سازمان ملل، طی یکماه خشونت در سودان جنوبی، نزدیک به چهارصد هزار غیرنظامی از خانه های خود آواره شده اند.
به گزارش سازمان ملل، طی یکماه خشونت در سودان جنوبی، نزدیک به چهارصد هزار غیرنظامی از خانه های خود آواره شده اند.

رهبر شورشیان سودان جنوبی می گوید به توافق صلح «نزدیک نشده ایم» چون دولت ظاهراً درخواست های اصلی ما را کم اهمیت جلوه می دهد.

ریک ماچار، رهبر شورشیان سودان جنوبی می گوید بعد از نشست روز شنبه با میانجیان آفریقایی، جناح وی به توافقی برای صلح نزدیکتر نشده است.

میانجیانی از گروه اقتصادی منطقه شرق آفریقا در منطقه ای اعلام نشده در سودان جنوبی با آقای ماچار دیدار کردند.

در تماس تلفنی روز یکشنبه صدای آمریکا با ریک ماچار، وی امیدها به صلح از طریق مذاکره و پایان دادن به یکماه خشونت مرگبار در سودان جنوبی را نقش بر آب کرد. آقای ماچار گفت نکات اصلی مورد نظر، ادامه بازداشت ۱۱ سیاستمدار مخالف دولت در پنج روز اول ناآرامی ها، و گزارش ها در مورد حمایت نظامی اوگاندا از نیروهای دولتی سودان جنوبی است:
«فکر نمی کنم به توافق صلح نزدیکتر شده باشیم، چون ظاهراً دولت آزاد کردن زندانیان، و تهاجم اوگاندا به سودان جنوبی را کم اهمیت جلوه می دهد.»

به گفته یک مقام دولتی سودان جنوبی، میانجیان گروه اقتصادی منطقه شرق آفریقا به آدیس آبابا پایتخت اتیوپی – که قرار است گفتگوهای صلح در آنجا ادامه یابد – بازگشته اند.

آقای ماچار گفت برای پایان دادن به خشونت ها در نشست آدیس آبابا شرکت خواهد کرد.

درگیری بین نیروهای دولتی با مخالفان در جوبا پایتخت سودان جنوبی از روز ۱۵ دسامبر، که کشمکش قدرت میان سلوا کی یر مایاردیت با معاون پیشینش ریک ماچار به رویارویی خشونت بار میان نیروهای امنیتی منجر شد تا کنون ادامه یافته است.

سازمان ملل می گوید درگیری ها تا کنون نزدیک به ۴۰۰،۰۰ نفر را از خانه و کاشانه خود آواره کرده است.
XS
SM
MD
LG