لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۶

نیروهای سودان جنوبی شهر استراتژیک را پس گرفتند


دولت سودان جنوبی می گوید نیروهایش شهر استراتژیک «بور» را دوباره تصرف کرده اند. این شهر از زمان آغاز جنگ بین دولت و نیروهای ضد دولتی در نیمه دسامبر، چندین بار دست به دست شده است.

سخنگوی ارتش می گوید نیروهای ارتش آزادیبخش سودان جنوبی روز شنبه وارد بور شدند و بیش از ۱۵ هزار افراد مسلح اوپوزیسیون را «شکست دادند.» او گفت ارتش آنچه را نقشه های ریک ماشار معاون سابق ریاست جمهوری برای حمله به پایتخت – جوبا – نامید، خنثی کرد.

نیروهای اوپوزیسیون هنوز در باره وضعیت بور، مرکز ایالت جونگلی، اظهار نظر نکرده اند.

یک بلوک منطقه ای آفریقا – اگاد – تلاش کرده است برای برقراری آتش بس بین دولت و نمایندگان گروه های مخالف، که در اتیوپی به گفت و گو نشسته اند، میانجیگری کند.

روز شنبه، مذاکره کننده اوپوزیسیون گفت مخالفان با طرحی برای آتش بس موافقت کرده اند و آماده هستند آنرا در روزهای آینده امضا کنند.

خبرگزاری فرانسه می گوید مذاکره کننده دولت سودان جنوبی برای بازگشت به آدیس آبابا جهت امضای قرارداد آماده می شود.

دو طرف چندین هفته سرگرم گفت و گو بوده اند. مذاکرات بر سر درخواست اوپوزیسیون برای آزادی ۱۱ نفر که پس از آنچه کودتا نامیده می شود دستگیر شدند، متوقف شده بود.

هنوز روشن نیست این موضوع چگونه حل شده است.

روز جمعه، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت بحران سودان جنوبی به "ابعادی تراژیک" رسیده است. ناآرامی دستکم یک هزار کشته و نزدیک ۴۷۰ هزار مجروح برجا گذاشته است.
XS
SM
MD
LG