لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۳

عمر البشیر به سودان جنوبی می رود


عمر البشیر رئیس جمهوری سودان
عمر البشیر رئیس جمهوری سودان
عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان قرار است روز دوشنبه به سودان جنوبی سفر کند و درباره خشونت های آن کشور با رهبرانش دیدار و گفتگو کند.

این سفر در شرایطی انجام می شود که نمایندگان دو طرف درگیر در سودان جنوبی - سالوا مایاردیت، رئیس جمهوری سودان جنوبی و ریک ماکار، معاون سابق او - برای رسیدن به توافق در اتیوپی به سختی مذاکره می کنند.

وزیر اطلاع رسانی سودان به صدای آمریکا گفت سودان «بسیار دلواپس و نگران» وضعیت سودان جنوبی است و فکر می کند عمر البشیر می تواند در رسیدن به یک راه حل به دو طرف کمک کند.

درگیری های چند هفته اخیر در سودان جنوبی، جدید ترین کشور جهان، تاکنون ۱۰۰۰ کشته برجای گذاشته است. این درگیری ها روز یکشنبه نیز ادامه یافت و نیروهای دولتی برای پس گرفتن کنترل شهر شمالی بور از دست شورشیان وفادار به ریک ماکار، معاون سابق رئیس جمهوری سودان جنوبی تلاش کردند.
جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز یکشنبه گفت دولت آمریکا از کسانی که به دنبال صلح هستند حمایت می کند اما برای فشار بین المللی بر کسانی که از زور برای گرفتن امتیاز استفاده می کنند، اقدام خواهد کرد.
نا آرامی های سودان جنوبی زمانی آغاز شد که سربازان یاغی به یک مرکز ارتش حمله کردند. سالوا مایاردیت معاون سابق خود را به تلاش برای کودتای مسلحانه متهم کرد. ماکار تکذیب کرد.

شاهدان می گویند درگیری ها جنبه قومی به خود گرفته است.

مذاکرات صلح با میانجی گری شماری از کشورهای آفریقایی در اتیوپی جریان دارد.
XS
SM
MD
LG