لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۵

فرار آوارگان از خشونت در سودان جنوبی


به نظر می رسد مذاکرات صلح بین شورشیان سودان جنوبی و دولت به کندی پیش می رود، با این حال گزارش ها حاکی است زدوخوردهای سنگین بین دو طرف ادامه دارد.

یک روز پس از آن که میانجیگران منطقه ای پیش نویس توافقنامه آتش بس را ارائه دادند، هیات های دولت و شورشیان روز چهارشنبه بیانیه هایی در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی صادر کردند.
در بیانیه هیات دولت سودان جنوبی آمده است که آمادگی امضای توافقنامه وجود دارد. شورشیان در بیانیه خود یادآورشدند بازداشت مقامات طرفدارشورش توسط دولت به صورت یک مانع برای امضای توافقنامه باقی مانده است.

دراین میان، یک ایستگاه رادیویی در سودان جنوبی می گوید شهر مایوم در ایالت یونیتی در پی دو روز نبرد سنگین بین نیروهای وفاداربه رئیس جمهوری و سربازان فراری حامی رقیب او ، ویران شده است.

هیات سازمان ملل متحد در سودان جنوبی روز سه شنبه گفت اکثر روستاها در امتداد جاده مایوم به پاریانگ سوزانده یا غارت شده اند.

شورشیان می گویند آنها در ۴۸ ساعت گذشته حملات نیروهای دولت به مواضعشان در غرب جوبا - پایتخت کشور - و جنوب «بور»، مرکز ایالت جونگلی را که درکنترل شورشیان قرار دارد، دفع کرده اند.

نزدیک به یک ماه خشونت در سودان جنوبی بیش از یک هزار تن کشته برجا گذاشته و حدود ۲۰۰ هزار نفر را ناچارساخته است از خانه هایشان فرار کنند.

کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان وابسته به سازمان ملل متحد می گوید درتلاش است نیازهای انسانی هزاران آواره سودان جنوبی را که برای فرار از خشونت به اوگاندا رفته اند تامین کند.

کمیساریا می گوید در حال حاضر روزانه بالغ بر ۲۵۰۰ آواره وارد اوگاندا می شوند.
XS
SM
MD
LG