لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۴

کره جنوبی: همسایه شمالی بار دیگر موشک پرتاب کرده است


رژه نظامی شبانه به مناسبت نودمین سالگرد تاسیس ارتش کره شمالی. پیونگ‌یانگ، ۲۶ آوریل ۲۰۲۲
رژه نظامی شبانه به مناسبت نودمین سالگرد تاسیس ارتش کره شمالی. پیونگ‌یانگ، ۲۶ آوریل ۲۰۲۲

ارتش کره جنوبی روز یکشنبه اعلام کرد مسیر شلیک‌هایی از سوی کره شمالی را شناسایی کرده که احتمالا از چند موشک‌انداز پرتاب شده است.

به گفته رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی، شلیک‌ها بعد از ساعت شش بعد از ظهر شناسایی شدند و ارتش سطوح نظارت و هشدار خود را تقویت کرده است.

کره شمالی غالبا سامانه‌های موشکی با قابلیت پرتاب چندگانه را در رزمایش‌های نظامی آزمایش می‌کند و در سال‌های اخیر نسخه‌های بزرگ‌تری از این موشک‌ها را توسعه داده است. اما در صورت بروز درگیری میان دو کره، راکت‌ها و موشک‌های کوچک‌تر نقشی محوری در حملات پیونگ‌یانگ به همسایه جنوبی ایفا خواهند کرد.

طی سال جاری میلادی، کره شمالی با نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، اقدام به آزمایش طیف وسیعی از موشک‌ها از بزرگ‌ترین موشک بالستیک قاره‌پیمای خود تا سامانه‌های موشکی کوچک‌تر با قابلیت پرتاب چندگانه کرده است.

هم‌اینک کره جنوبی به دنبال خریداری یک سامانه رهگیری توپخانه‌ای مشابه «گنبد آهنین اسرائیل» به ارزش دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است تا از خود در برابر زرادخانه سلاح‌ها و موشک‌های دوربرد کره‌شمالی محافظت کند.

بخش بزرگی از مناطق اطراف سئول، پایتخت، محل سکونت بیش از ۵۲ میلیون نفر است که در تیررس سلاح‌های دوربرد و پرتابگرهای موشکی همسایه شمالی قرار دارد.

در حال حاضر حدود ٢٨ هزار و ۵٠٠ سرباز آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند. واشنگتن و سئول در واکنش به آزمایش‌های موشکی کره شمالی، رزمایش‌های موشکی و نظامی مشترک برگزار می‌کنند.

XS
SM
MD
LG