لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

کره جنوبی موشک فضایی «نوری» خود را با موفقیت آزمایش کرد


در این عکس ارائه شده توسط موسسه تحقیقات هوافضای کره، موشک نوری، اولین موشک فضایی تولید داخل، از سکوی پرتاب در مرکز فضایی نارو در گوهونگ، کره جنوبی، در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲ بلند می شود.
در این عکس ارائه شده توسط موسسه تحقیقات هوافضای کره، موشک نوری، اولین موشک فضایی تولید داخل، از سکوی پرتاب در مرکز فضایی نارو در گوهونگ، کره جنوبی، در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲ بلند می شود.

کره جنوبی سه‌شنبه اعلام کرد که پرتاب آزمایشی موشک فضایی خود با عنوان «نوری» را که در این کشور ساخته شده است، با موفقیت انجام داد.

وزارت علوم کره جنوبی گفت که این موشک سه مرحله‌ای، یک ماهواره «تأیید عملکرد» و چهار ماهواره مکعبی کوچک را در مدار زمین قرار داده است.

آزمایش سه‌شنبه، دومین آزمایش موشک «نوری» کره جنوبی بود. آزمایش نخست این کشور در ماه اکتبر موفق نبود و نتوانست محموله خود را به مدار زمین برساند.

کره جنوبی در حال برنامه‌ریزی برای انجام حداقل چهار پرتاب آزمایشی دیگر تا سال ۲۰۲۷ است. این کشور برای توسعه سیستم ناوبری ماهواره‌ای و‌ شبکه ارتباطی نسل ششم «جی۶»، و ارسال کاوشگر به کره ماه تلاش می‌کند.

مقامات کره جنوبی تاکید می‌کنند که این موشک کاربرد نظامی ندارد. با این حال، این پرتاب نشان می‌دهد که کره جنوبی از توانایی ساخت موشک‌های بزرگ‌تر و پرتاب ماهواره‌های جاسوسی با قابلیت رصد تهدیدها - از جمله کره شمالی، همسایه مجهز به سلاح هسته‌ای خود - برخوردار است.

مقامات کره جنوبی امیدوارند که این پرتاب به تبدیل شدن کشورشان به یک «قدرت فضایی» کمک کند و نه تنها برنامه فضایی تحت هدایت دولت آن کشور، بلکه بخش خصوصی فعال در صنعت هوافضای کره جنوبی، را نیز تقویت کند.

یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی، پس از این پرتاب با تاکید بر تعهد خود برای ایجاد یک آژانس ملی هوافضا، گفت: «اکنون مسیری از جمهوری کره به فضا باز شده است.»

اگرچه کره جنوبی دهمین اقتصاد بزرگ جهان را دارد، اما برنامه فضایی آن از بسیاری از کشورهای ثروتمند دیگر عقب‌تر است.

اکنون کره جنوبی قصد دارد با پرتاب «نوری»، که در زبان کره‌ای به معنای «جهان» است، این شکاف را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG